کامپیوتر

علوم کامپیوتر

روش كپي كردن سي دي هاي ويديويي غير قابل كپي بر روي هارد كامپيوتر

بي شك تا حالا شما هم مانند هر كاربر ديگري با مشكل كپي كردن بعضي از فيلم ها كه در داخل يك سي دي ويديويي مي باشد بر روي هارد كامپيوترتان برخورد كرده ايد. سي دي را در سي دي رم كامپيوترتان قرار مي دهيد و عمليات كپي بر روي هارد كامپيوترتان را آغاز مي كنيد، زمان باقي مانده ده دقيقه… بعد از ده قيقه فقط چند ثانيه بيشتر به تمام شدن كپي باقي نمانده است كه همان پيغام آشنا.

ولي در اين مواقع چاره چيست؟! يك راه حل ساده.

براي شروع:

1- تمام برنامه ها و پنجره ها را بسته و فقط محيط Desktop را پيش رو داشته باشيد.
2- سي دي معيوب را در سي دي رم كامپيوتر قرار داده و از فيلم مورد نظر خود Copy گرفته و به يك درايو كه اطلاعات آن از تمام درايوها كمتر باشد رفته و در آن جا Paste كنيد.
صبر كنيد تا تا آنجا كه براي ويندوز مقدور است از سي دي كپي بگيرد تا آنجا كه پيغام خطا در كپي سي دي ظاهر شود.
اين پيغام فقط به شما امكان انتخاب يك كليد Ok را مي دهد.
3- توجه كنيد كه اكيداً Ok را كليك نكنيد، در عوض يك كار غير منطقي را انجام دهيد.
بي مقدمه و به طور مستقيم كليد Restart (راه اندازي) را كه بر روي كيس واقع است را زده تا كامپيوتر به طور غير اصولي راه اندازي شود!!!
4- بعد از راه اندازي، حتماً صبر كنيد تا ويندوز هارد كامپيوتر را Scan Disk كند تا خطا هاي احتمالي را بر طرف سازد.
5- حالا به همان درايو كه فايل را در آنجا كپي كرده بوديد برويد و فايل فيلم تان را در آنجا مشاهده كنيد،
البته تا آنجايي كه كپي شده است.

چند نكته مهم:

# از اين روش فقط براي مواردي استفاده كني كه كپي فيلم مورد نظر بر روي هارد كامپيوتر تان براي تان خيلي مهم است، چون اسفاده مرتب از اين روش كم كم به هارد آسيب مي رساند.
# بعد از اين راه اندازي غير اصولي حتماً به ويندوز اجازه Scan Disk را بدهيد.
# تمام برنامه ها و پنجره هاي غير ضروري را بسته تا هيچ برنامه اي در مسير نباشد و صدمه ببيند.
# سعي كنيد براي Paste كردن از درايوي كه حاوي كمترين اطلاعات است، استفاده كنيد.
# توجه كنيد كه بعد از آمدن پيغام خطا در كپي، حتي يك لحظه كوچك را هم از دست نداده و فوراً كليد Restart را بزنيد. سعي كنيد كه اين فاصله كمتر از يك ثانيه باشد.
# اجراي اين روش بدونه استفاده از نرم افزار خاصي مي باشد، حال اينكه براي اين مشكل هم نرم افزار هايي ساخته شده كه از اصول و قواعد مخصوص به خود براي كپي كردن اين گونه سي دي ها بر روي هارد كامپيوتر استفاده مي كنند كه البته در صورت موجود بودن من پيشنهاد مي كنم از آنها براي كپي كردن استفاده كنيد.
# و نكته مهم ديگر اين كه، اين فقط يك پيشنهاد و ريسك عملي مي باشد و من هيچ گونه مسؤليتي در قبال خرابي هاي احتمالي هارد كامپيوتر تان را عهده دار نمي باشم.
+ نوشته شده در  شنبه یکم دی ۱۳۸۶ساعت 11:29  توسط سیدامین غضنفری  | 

نحوه انتخاب يک هارد ديسک

 هارد دیسک (Hard disk ) ، يکی از مهمترين عناصر سخت افزاری درکامپيوتر پس از پردازنده و حافظه است. از هارد دیسک ، بمنظور ذخیره سازی اطلاعات استفاده می گردد . اطلاعات مربوط به راه اندازی سیستم ، برنامه ها و داده ها، جملگی بر روی هارد دیسک ذخیره می گردند. در زمان انجام برخی عملیات خاص توسط کامپیوتر، نظیر ویرایش فیلم ها ، بازی های کامپیوتری و یا پخش موزيک ، استفاده از یک هارد دیسک با ظرفيت بالا، سرعت مناسب و قابل اطمينان ، بطرز محسوسی بهبود محيط عملياتی خصوصا" ذخيره و بازيابی اطلاعات را بدنبال خواهد داشت . در ساليان اخير  تکنولوژی ساخت هارد دیسک بسرعت  و در ابعاد متفاوت رشد و گسترش يافته است . در اين مقاله ، به بررسی پارامترهای لازم در خصوص انتخاب يک هارد ديسک خواهيم پرداخت .

جايگاه هارد ديسک
با توجه به رشد چشمگیر تکنولوژی ساخت هارد دیسک ، ظرفيت آنان درفواصل زمانی بين دوازده تا هيجده ماه ، دو برابر می شود . بدين ترتيب ،عملا" کامپيوترهای شخصی بسمت ماشين های چند رسانه ای حرکت نموده که می توان حجم بالائی از اطلاعات شامل صوت ، تصوير و گرافيک را بر روی آنان ذخيره نمود. بيشترين ظرفيت هارد ديسک قابل نصب بر روی کامپيوترهای
Desktop  ، معادل 250 گيگابايت می باشد. طرفیت فوق ، ده برابر بیش از ظرفیت هارد دیسک های سه سال پیش است . در اوایل سال 2003 میلادی ، هارد دیسک های با ظرفیت 320 گیگا بایت مطرح شده اند. تولید کنندگان در صدد ارائه اینترفیس های سريال  ATA بوده که نسبت به مدل های پیشین ( اینترفیس های موازی ATA ) دارای سرعت بمراتب بیشتری می باشند. محصولات توليد شده در سال آينده ، از تکنولوژی فوق استفاده خواهند کرد. عملکرد تمامی هارد ديسک ها در زمان اجرای يک برنامه مشابه يکديگر بوده و استفاده از درايوهای با سرعت بالا، مزايا و امتيازات متعددی را برای کاربرانی که قصد پردازش داده هائی با حجم بالا ( تصاوير و ويدئوهای ديجيتال ) را دارند ، بدنبال خواهد داشت.بر اساس آزمایشات متعدد انجام شده توسط برنامه Photoshop ، مشخص شده است که انجام عمليات پيچيده ای نظير : اعمال فیلترها ، گردش و ویرایش تصاویر در هارد دیسک های با  سرعت بالا ، شصت درصد سریعتر از سیستم هائی است که دارای درایوهائی با سرعت پائین می باشند.

ويژگی ها ی مهم
از مهمترين ويژگی های مرتبط با هارد ديسک ، می توان به موارد زير اشاره نمود :

 • ظرفيت : اغلب کامپیوترهای شخصی در حال حاضر از هارد ديسک هائی با ظرفيت معادل بیست گیگابایت ، استفاده می نمايند. ظرفیت فوق ، بمراتب بیش از انداره مورد نياز کاربرانی است که صرفا" از هارد دیسک بمنزله ابزاری بمنظور ذخیره سازی اطلاعات استفاده می نمایند . ظرفیت هارد دیسک برای کاربرانی همچون طراحان آثار گرافیکی و یا افرادیکه بر روی فیلم های ويدئويی کار می کنند ، از اهمیت بیشتری برخوردار است . مثلا" ضبط تصاویردر مدت زمان  محدود از یک دوربین فیلم برداری ، چندين گیگابایت ظرفیت هارد دیسک را اشغال خواهد کرد . در صورت ضرورت استفاده از فضای ذخیره سازی بالا ، می توان از یک هارد با ظرفیت بالا و یا دو هارد دیسک ،استفاده نمود. در چنین حالتی می توان هارد موجود را نگهداری و متناسب با نیاز، اقدام به تهیه و نصب هارد دوم نمود. مثلا" در صورتیکه به یک هارد با ظرفیت 160 گیگابایت نیاز باشد و هارد دیسک موجود 80 گیگابایت ظرفيت داشته باشد ، می توان با تهیه يک هارد ديسک ديگر و با ظرفيت 80 گیگابایت ، نياز خود را مرتفع نمود ( تامين 160 گيگابايت فضای ذخيره سازی  ، مشروط به وجود پتانسيل لازم ازلحاظ توانائی حمايت برد اصلی سيستم ) .

 • سرعت دورانی :.سرعت دوران ( چرخش ) هارد دیسک های ATA  موجود ، 5400 یا 7200 دور در دقیقه ( rpm ) می باشد . درایوهائی که دارای  سرعت 7200 دور در دقیقه می باشند، معمولا" ( در تمامی موارد صادق نخواهد بود ) دارای سرعت بيشتری در ارتباط با بازيابی اطلاعات ، می باشند . در آزمایشاتی که بر روی يک نمونه درایو با سرعت 5200 دور در دقیقه انجام شده است ، مشاهده شده است که  سرعت تکثیر اطلاعاتی به اندازه 1/2 گیگابایت ، حدود 33 %  سریعتر از سرعت درایوهای 7200 دور در دقیقه می باشد! در بعضی موارد، پارامترهای  دیگری نظیر نوع الگوریتم استفاده شده بمنظور بازیابی اطلاعات، تاثير مستقيمی بر کارآئی يک درايو دارد.

 • اينترفيس : تقریبا" تمامی کامپیوترهای Desktop از اینترفیس موازی ATA استفاده می نمایند.. حداکثر سرعت انتقال داده در این نوع  اینترفیس ها ،  100 و يا 133 مگابایت در ثانیه است. بر اساس مجموعه تست های انجام شده بر روی اينترفيس های ATA/133 ، مشخص شده است که سرعت آنان تاثير مشهودی  را در افزايش کارائی بدنبال نداشته است ، چراکه  درایوهای موجود امکان استفاده مناسب از سرعت بالای انتقال داده در باندهای عریض را دارا نمی باشند. ( درایوهای موجود در سرعت بالای 100 و یا بیشتر ممکن است  دچار مشکل شوند ). اکثر مادربردهای قديمی ( MotherBoard ) از ATA/133  حمایت نمی نمایند.بنابراین برای استفاده از این نوع درایوها ، می بایست کارت های جانبی بر روی سیستم نصب گردد . خوشبختانه درایوهائی که دارای استاندارد ATA/133 می باشند ، امکان حمایت از استاندارد ATA/100  را نیز دارا می باشند . 
  درایوهائی که از اینترفیس های سریال ATA ( در مقابل اينترفيس های موازی ) استفاده می نمايند ، بتدریج متداول می گردند .از اینترفیس های فوق در مواردیکه  با مشکل سرعت در ارتباط با اينترفيس های موازی برخورد می شود ، استفاده می گردد(اینترفیس های سریال ATA مشكل کمبود سرعت  را برطرف می نمایند)  . این نوع درایوها ، قادر به انتقال 150 مگابايت در ثانیه بوده و اين ميزان در ساليان آينده به مرز 600 مگابايت در ثانيه خواهد رسيد . بر اساس تست های انجام شده ،استفاده از يک اینترفیس سریال ATA بر روی سیستم هائی که شامل یک درایو می باشند ، مزايای عمده ای را بدنبال نداشته است ( از پهنای باند اضافه عملا" استفاده نمی گردد) . در صورت استفاده از چندين درايو بر روی يک اينترفيس مشابه ، از پهنای باند اضافی بطور مطلوب استفاده و نتايج مثبتی را بدنبال خواهد داشت . استفاده از  درایوهای ATA با اينترفيس سريال ، طی ساليان آينده در اکثر کامپيوترهای شخصی بکار گرفته خواهد شد .

 • حافظه موقت ( بافر ) : زمانيکه يک سيستم درخواست اطلاعاتی را می نمايد ، هارد ديسک علاوه بر اينکه می بايست بازيابی داده درخواستی ر ا انجام دهد بلکه مسئوليت استقرار ( load ) داده در بافر مربوطه به خود را نيز برعهده دارد . بدين ترتيب در صورتيکه پردازنده درخواست مجدد همان اطلاعات قبلی را داشته باشد ، اطلاعات مورد نياز آن از طريق بافر هارد ديسک تامين خواهد شد . استفاده از دو مگابايت بافر، ظرفيت مناسبی  در اين رابطه می باشد . در موارديکه از برنامه های خاصی نظير فتوشاپ ، استفاده می شود ، ظرفيت هشت مگابايت برای بافر ، منظقی بوده و اثرات مثبتی را در رابطه با افزايش کارائی سيستم بدنبال خواهد داشت .

تشریح مشخصات
تعيين ظرفيت ، يکی از اولين و در عين حال مهمترين تصميات در رابطه با انتخاب يک هارد ديسک می باشد .هارد ديسک های با ظرفيت بالا همیشه  از لحاظ قيمت گرانتر می باشند،چرا كه توزيع آخرین مدل ها و ظرفیت ها در ماه های نخست تولید بسيار اندک بوده و همین عامل افزایش قیمت آنان را بدنبال خواهد داشت.برای تهيه يک هارد ديسک با ظرفيت مطلوب می توان پس از کاهش قيمت آخرين مدل های ارائه شده ، اقدام لازم را انجام داد .( تامين هارد ديسک مورد نظر پس از فروکش نمودن جو ايجاد شده در ماه های نخست توليد ) . پارامترهای زير را می توان در زمان انتخاب يک هارد ديسک در نظر گرفت :

 • ظرفیت : حداقل ( بیست تا چهل گیگابایت )  ، پيشنهادی  ( شصت تا هشتاد گیگابایت )   ،  حداکثر ( یکصد تا دویست و پنجاه گیگابایت )
   تهیه هارد دیسك هایی با ظرفیت بالاتر از نياز موجود، تصميمی منطقی می باشد . قیمت هارد دیسك های با ظرفیت بیشتر همواره بالاتر از ظرفیت های پائین تر می باشد ( تفاوت زیاد نمی باشد)  بعنوان نمونه،تفاوت ظرفیت هاردیسك های 60GB با 80GB چیزی در حدود 20GB می باشد كه این ظرفیت قابل توجهی است اما از نظر قیمتی این هاردیسك ها اختلاف چندانی با هم ندارند.

 • سرعت دوران : حداقل ( 5400 دور در دقیقه)   ،پیشنهادی  (  5400  تا 7200 دور در دقیقه )   ، حداکثر ( 5400  تا 7200 دور در دقیقه )
  بالا بودن سرعت دوران یك هاردیسك نشاندهنده بالا بودن سرعت ذخيره و بازيابی اطلاعات است. درصورتيکه از كامپیوتر بمنظور انجام کارهای چندرسانه ای استفاده می گردد ، بالا بودن تعداد دور در دقیقه یك هاردیسك بسیار حائز اهمیت است. این خصوصیت هارددیسك در برنامه هایی نظیر word  و يا استفاده از اينترنت ، چندان مشهود نخواهد بود .هارددیسك ها ی با ظرفيت بالا ، اغلب  دارای سرعت دوران کمتری می باشند ( 5400rpm ) .

 • سرعت اینترفیس :  حداقل ( Ultra ATA/100 or ATA 133) ، پیشنهادی (Ultra ATA/100 or ATA 133  ) ، حداکثر ( Ultra ATA/100 or ATA 133)
  تفاوت سرعت بین درایوهای ATA/100 و ATA/133 برای اكثر كاربران مشهود و قابل ملاحظه نخواهد بود. برای اینکه از سرعت درایوهای انتخابی بطرز موثری استفاده شود، می بايست  سرعت آنان با كامپیوتر سازگار باشد ،  در غیر اینصورت می بايست ار کارت هائی استفاده شود که سرعت درایو را با سرعت كامپیوتر هماهنگ نمايد.

 • سرعت جستجو : حداقل (8ms و یا پائین تر)   ، پیشنهادی ( 8ms تا  9ms   )   ، حداکثر ( 9ms )
  متوسط سرعت جستجو ( بر حسب میلی ثانیه اندازه گیری می گردد)  در واقع به سرعت پیدا نمودن اطلاعات ( يک بخش خاص از داده ) ذخيره شده در یك درایو اطلاق می شود.اكثر کاربران در زمان انتخاب يک هارد ديسک به موضوع فوق توجه نکرده و حتی در فعاليت های روزمره خود با کامپيوتر کمبودی از اين بابت را حس نمی نمايند . در موارديکه اطلاعات  در بخش های متفاوت هارد ذخيره شده باشد، يافتن هر بخش از اطلاعات ذخيره شده و ارتباط بين آنان ، زمان مختص خود را خواهد داشت  .

 • اندازه  بافر :  حداقل (دو مگابایت)  ، پیشنهادی (دو مگابایت و یا هشت مگابایـت )   ، حداکثر (دو مگا بایت و یا هشت مگابایت)
  بافر ،‌ يک حافظه
  Cache بر روی درايو بوده که بطور موقت اطلاعات در آن ذخيره شده تا در صورتيکه پردازنده مجددا" درخواست آنان را داشته باشد ، اطلاعات از محل فوق و با سرعت بيشتری در اختيار پردازنده قرار داده شوند. اكثر هارددیسك ها به طور معمول دارای بافری به ظرفیت دو مگابايت می باشند(درایوهایی با بافر بالاتر نیز وجود داشته كه از آنان برای اهداف خاصی استفاده می گردد).

نکاتی دررابطه با تهيه هارد ديسک

 • استفاده از كامپیوترهای جدیدتر. کامپيوترهای جديدتر قادر به استفاده مطلوب از مزايای يک درايو با ظرفيت بالا می باشند ( افزايش کارائی ) . سیستمی كه دارای پردازنده ای  با سرعت پائین و یا ميزان اندکی حافظه اصلی می باشد ، نمی تواند از تمام ظرفیت  و پتناسيل های هارددیسك انتخابی ، بنحو احسن استفاده نماید. در صورتيکه يک کامپيوتر ارزش ارتقاء را داشته باشد ( سيستم موجود دارای کارآئی لازم می باشد ) می توان بمنظور دستيابی به ظرفيت ذخيره سازی بيشتر ، هارد آن را بتنهائی ارتقاء داد.
   

 • اطمينان از وجود فضای كافی درون كیس  .اكثر کيس های استفاده شده در  كامپیوترهای شخصی حداقل دارای يک و يا چندين محل برای نصب هارد می باشند.با استفاده از دفترچة‌ راهنما و یا با باز نمودن كیس ، می توان بررسی لازم در خصوص وجود فضای کافی را انجام داد( خصوصا" در موارديکه قصد استفاده از يک هارد جديد و نگهداری هارد قديم وجود داشته باشد ).
   

 • تهيه هارد ديسک با ظرفيت بيشتر از نياز اوليه .پیشنهاد می گردد همواره هارد ديسکی با ظرفیت بيش از نياز اوليه ، انتخاب گردد. ظرفيت انتخابی می بايست پاسخگوی نيازهای آينده بوده و لازم است باتوجه به نوع استفاده از کامپيوتر در حال و آينده ، تصميم مناسبی در اينخصوص اتخاذ گردد.

 • سازگاری سرعت هارد انتخابی با سرعت اينترفيس كامپیوتر. سرعت درایوهای ATA/100 و ATA/133 بمراتب از سرعت اينترفيس های  كامپیوتر بيشتر است ( خصوصا" اگر از زمان خرید كامپیوتر یك سال گذشته باشد). قبل از انتخاب هارد ديسک ،می بايست با استفاده از دفترچه های راهنمای كامپیوتر كه فروشندگان ارائه می نمايند، سرعت اينترفيس های كامپیوتر را مشخص نمود.

 • تهيه هارد ديسک با قیمت مناسب .رقابت تنگانتنگی بین تولید كنندگان درایوها وجود داشته  و اكثر فروشندگان كاربران را بدليل اختلاف ناچيز قيمت ، ترغيب به تهيه هارد ديسک های با ظرفيت بالاتر می نمايند. این امر در خصوص درایوهایی با ظرفیت پایین تر صادق است چرا كه آخرین ظرفیت های موجود در بازار به علت تولید كم دارای قیمت بالاتری هستند. بنابران پیشنهاد می گردد هرگز به دنبال آخرین ظرفیت موجود در بازار نباشید.

 • تهيه بسته كامل( کيت )  درایو .این نوع بسته ها شامل  قطعه سخت افزاری،‌كابل ها ،‌دفترچه راهنما و در برخی موارد درايور مورد نظر برای نصب می باشد.

 • استفاده از درایوهای external در صورت لزوم .با استفاده از این نوع درایوها می توان اطلاعات مهم و حياتی را در زمانيکه در محل کار خود نمی باشيم ، حفاظت نمود. در موارديکه نيازمند جابجائی حجم بالائی از اطلاعات می باشيم ، استفاده از درايوهای external می تواند يکی از گزينه های موجود باشد .قیمت درايوهای فوق ، نسبت به درایوهای معمولی كه در درون كیس نصب می شوند، بيشتر بوده و جهت ارتباط با سيستم از پورت های USB2.0 استفاده می نمايند.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام مهر ۱۳۸۶ساعت 1:16  توسط سیدامین غضنفری  | 

DVD چيست؟

اين سه حرف زماني علامت اختصاري ديسك ويديويي ديجيتال Digital Video Disc بود. اما امروزه فقط DVD است، در واقع نسل بعدي فن آوري ذخيره سازي ديسك نوري است.
DVD لوح فشرده اي است كه از ظرفيت بسيار بالايي برخوردار مي باشد و مي تواند مانند نوار ويدئويي(VHS) فيلم را در خود ذخيره نمايد و نسبت به سي دي هاي صوتي و كامپيوتري برتري دارد.
هدفي كه DVD دنبال نموده، اين است كه همه سرگرمي هاي خانگي رايانه اي، اطلاعات رايانه اي و اطلاعات تجاري و كاري را با يك فرمت واحد ديجيتال ذخيره كند، تا بتواند جايگزين سي دي هاي صوتي، نوار ويدئويي، ديسك ليزري، بازي هاي رايانه اي و ساير موارد بشود.
امروزه DVD از بيشترين پشتيباني شركت هاي الكترونيكي، نرم افزاري و استوديوهاي بزرگ صوتي و تصويري برخوردار است.
با چنين پشتيباني بزرگ و بي سابقه اي، DVD بدل به موفق ترين كالاي مصرفي الكترونيكي در دوران كوتاه پيدايش خود مي باشد. DVD فرمتي است كه اوايل براي فيلم هاي سينمايي ظاهر شد و كيفيت بهتري نسبت به VHS داشت. در واقع فناوري مورد استفاده در، DVD ليزر قرمز (با طول موج ۶۳۵ يا ۶۵۰ نانومتر) و فشرده سازي MPEG2 است.
اولين دستگاه هاي DVD در نوامبر سال ۱۹۹۶ در ژاپن و در مارس سال ۱۹۹۷ در آمريكا ساخته شد. توشيبا، پايونير، پاناسونيك، هيتاچي و سوني اولين سازندگاني بودند كه دستگاه هاي DVD-ROM را در ژانويه سال ۱۹۹۷ به بازار عرضه كردند.

امروزه بيش از دويست نوع دستگاه هاي صوتي و تصويري DVD در بازار دنيا موجود است، هر چند كه اين دستگاهها از كيفيت مشابه و استانداردي برخوردار نيستند.
ويژگي هاي DVD چيست؟
DVD- بيش از دو ساعت فيلم ويدئويي را با عالي ترين كيفيت ذخيره مي كند. (البته يك DVD دوطرفه (دولايه ) مي تواند هشت ساعت فيلم ويدئويي با كيفيت عالي را در خود ذخيره كند.

- فيلم هاي Wide Screen سينمايي را براي نمايش در تلويزيون هاي Wide Screen استاندارد پشتيباني مي كند.
- قابليت انتخاب نه زاويه دوربين از زاويه ديدهاي مختلف هنگام اجرا را دارا مي باشد.
- مقدار ظرفيت DVD برابر ۷/۴ گيگا بايت در هر لايه ديسك است.(با در نظر گرفتن اين كه لايه بالايي نيمه شفاف است وليزر بر روي لايه پاييني دوم نيز تأثير مي گذارد، بنابراين مقدار ظرفيت تا ۹ گيگابايت افزايش مي يابد.)

مشكلات DVD چيست؟
- سالها طول خواهد كشيد تا فيلم ها، كليپ ها، برنامه هاي ويدئويي و نرم افزارهاي رايانه اي به طور وسيع به صورت DVD در اختيار همگان قرار گيرد.
- پاره اي ابهامات در مشخصات فني اجرا كننده ها و ناكافي بودن آنها و همين طور ديسك ها باعث نارسايي ها مي شود كه بعضي از ديسك ها يا به طور كامل اجرا نمي شوند و يا اصلا روي بعضي اجراكننده ها عمل نمي كنند.
-دستگاه هاي ضبط DVD هنوز بسيار گران قيمت هستند.
- به اين علت كه DVD از سيستم فشرده سازي ديجيتال با كيفيت عالي استفاده مي كند، در نتيجه منابع اصلي صوتي و تصويري كه با كيفيت پاييني تهيه شده باشند در DVD مشكل خواهند داشت.
- تعداد بسيار كمي از اجرا كننده هاي DVD مي توانند با سرعت نرمال فيلم را به عقب برگردانند.

ميزان كيفيت DVD تا چه ميزان است؟
DVD قادر است كيفيت تصويري نزديك به كيفيت برداشت فيلم در استوديو را ارائه دهد و حتي بهتر از سي دي هاي صوتي، اما به هر حال اين كيفيت بستگي به عوامل متعددي در توليد دارد. به موازات پيشرفت فناوري فشرده سازي اطلاعات، ما شاهد هستيم كه هر مقدار كيفيت افزايش يابد قيمت نيز افزايش مي يابد و هر ميزان هزينه توليد كاهش يابد، ديسك ها با كيفيت پايين تري به بازار مي آيند.
در چنين ديسك هاي DVD از سيستم فشرده سازي MPEG1 كه چيزي در حد فيلم هاي VHS است به جاي MPEG2 استفاده مي شود.(ويدئوهاي DVD به طور معمول از روي نسخه اصلي استوديو در فرمت MPEG2 استفاده مي شود.) هر ميزان كه فناوري فشرده سازي MPEG پيشرفت كند، كيفيت هاي برتري به دست خواهد آمد.
از چه نرم افزارهايي براي اجراي DVD مي توان استفاده نمود؟
اگر نرم افزار خوبي در دست داشته باشيد، مي توانيد بهره بيشتري از DVD بگيريد. به طور معمول از چند نرم افزار رايج براي اجراي DVD استفاده مي شود. ( البته ممكن است، شما از برنامه ديگري نيزجهت ضبط و يا اجراي دي وي دي استفاده كنيد.)
اما در هر صورت برنامه Media Player XP - Jet Audio كه در قسمتهاي قبلي به آموزش آنها پرداختيم وبرنامه Power DVD و Xing DVD در بين كاربران از محبوبيت بيشتري برخوردارند.(فراموش نكنيد كه نوع ويندوز و نسخه برنامه مورد استفاده شما نيز در اجراي DVD مهم مي باشد.) مي توانيد از نسخه جديد برنامه Nero جهت كپي DVD استفاده نماييد.
********************************************
برتري فيزيكي DVD نسبت به CD

- با هر بار پخش و گذشت زمان كيفيت آن پائين نمي آيد.
- ميدان هاي مغناطيسي و الكترومغناطيسي به آنها آسيب نمي رساند.
- مقاومت آنها دربرابر سرما و گرما زياد است.
اما:
- مقاومت آنها دربرابر خراش و آلودگي كم است. در صورت خراش آلودگي كم ، سطح آن را با خميردندان و پارچه نرم تميز كنيد و در صورتي كه خراش عميق باشد، روي آن را با مداد پاك كن نرم بكشيد تا مات شود. سپس از خميردندان استفاده كنيد.
********************************************
ساخت يک نوع DVD که خود به خود از بين مى‌رود

يک شرکت رايانه اى خارجى به تازگى نوعى "دى وى دى" (DVD) ساخته است که خود به خود از بين مى‌رود.

به گزارش بخش خبر شبكه فن آوري ايران، به نقل از ايرنا، در اخبار منابع اينترنتى در روز چهارشنبه پيرامون آخرين تحولات در زمينه سخت افزار و نرم افزارها آمده است، دى وى دى‌هاى جديد که توسط شرکت "Noel" ساخته شد ، مانند ديسک هاى معمولى هستند با اين تفاوت که ، رنگ آنها قرمز پر رنگ و تيره است .

نام ديگر اين دى وى دى ها، "ديسک هاى قابل بازيافت " است و در آنها نوعى ‌بمب زمانى شيميايى وجود دارد که پس از باز شدن بسته ، بعد از۴۸ ساعت سطح قرمز رنگ آنها شروع به تغييراتى در رنگ و ظاهر مى‌کند، به طوريکه بعد از آن "DVD Players" نمى‌توانند آن را بخوانند.
البته اين مدت با توجه به نوع DVD، قابل تغيير از يک ت۶۰ا ساعت است .
اين گونه دى وى دى ، از چند ماه پيش نيز به صورت محدودى به بازار عرضه شده بود ولى نتوانسته بود جاى خود را بين استوديوهاى فيلم سازى و مردم باز کند ، ولى پس از آن با تغييراتى که در آنها به وجود آمد، هم اکنون مى توانند سهم بسزايى در بازار DVDداشته باشند.

سازندگان اين گونه دى وى دى‌ها معتقدند ، استوديوهاى پخش کننده فيلم مى‌توانند با استفاده از اين توليد جديد ، جلوى تکثير غير مجاز فيلم هاى خود را بگيرند، به طورى که با کاستن از قيمت فيلم هاى خود براى هر DVD، به کابران اين اجازه را مى‌دهند که پس از تماشاى فيلم آن را در سطل زباله بياندازند و کسى هم نمى‌تواند بار ديگر از آن ها استفاده کند.
گفتنى است يکى ديگر از موارد استفاده اين DVDها ، حمل اطلاعات و داده هاى سرى و محرمانه است که براى جلوگيرى از دسترسى افراد غيرمجاز به آنها بعد از يک بار استفاده ، به سرعت نابود مى‌شوند.
***************************************
خب اینارو دوباره نوشتم که مطالب یه جا جمع بشه
 
از سال 1996 که ديسکهاي ذخيره اطلاعات با فرمتي به نام DVD وارد بازار شدند ، تاکنون پسوند هاي متعددي بر اين فرمت اضافه شده که از جمله آنها مي توان به پسوندهاي -R,+R,-RW,+RW,+R DLاشاره کرد.
در واقع افزوده شدن اين پسوند ها از زماني آغاز شد که ديسکهاي دي وي دي با قابليت رايت کردن وارد بازار شدند.
متاسفانه بر خلاف سي دي ها ، استانداردهاي متفاوتي براي ساخت يک ديسک دي وي دي وجود دارد و گوناگوني اين استانداردها تا حدودي باعث سر درگمي مشتريان براي خريد دستگاهي مناسب مي شود. اين هفته مي خواهيم اين پسوند هاي متفاوت را براي شما رمز گشايي کنيم.
براي اين منظور بد نيست ابتدا به معرفي دو اتحاديه عظيم که در زمينه دستيابي به استاندارد هاي پيشرفته تر با يکديگر رقابت دارند ، بپردازيم. DVD FORUM نام اتحاديه اي شامل بيش از 200 کمپاني بزرگ است که در زمينه پيشرفت تکنولوژي ديسکهاي دي وي دي همکاري دارند.
از جمله اين کمپاني ها مي توان به هيتاچي ،ميتسوبيشي ، سوني و پايونير اشاره کرد. اين اتحاديه وظيفه ثبت استاندارد هاي جديدي که از طرف شرکت هاي عضو ارائه مي شودرا بر عهده دارد.استانداردهايي که اين اتحاديه ارائه مي کند همگي داراي يک علامت منفي در کنار پسوند دي وي دي هستند.از طرف ديگر DVD+RW Alliance نام اتحاديه ديگري است که در رقابت شديد با DVD FORUM است.
اعضاي اين اتحاديه نيز بالغ بر 200کمپاني بزرگ هستند که از جمله آنها مي توان به ياماها، سوني ، DELL و hp اشاره کرد. در اين ميان نکته جالب حضور کمپاني سوني در هر دو اتحاديه است.
استانداردهاي ارائه شده اين اتحاديه همانطور که از نام آن مشخص مي شود با يک علامت مثبت همراه است. در واقع مي توان وجود اين استانداردهاي متفاوت را نتيجه رقابت اين دو اتحاديه دانست که سعي دارند با وضع اين استانداردها فروش محصولات جانبي مربوط را نيزانحصاري نمايند.
فرمت هاي اتحاديه DVD FORUM عبارتند از:
DVD-R: در اينجا حرف R مخفف کلمه RECORDABLE است. به اين ترتيب شما ميتوانيد با استفاده از يک دستگاه رايتر دي وي دي اطلاعات را بر روي اين ديسک ذخيره نماييد.
فناوري بکار رفته دراين استاندارد بسيار شبيه به فناوري استاندارد CD-R است که در آن ديسک يک بار رايت مي شود و مي توان آن را بارها خواند.
دستگاههاي که داراي اين استاندارد هستند تنها مي توانند بر روي سي دي هاي DVD-R رايت نمايند.
(DVD-RW :(DVD-R/W ديسک هاي داراي اين استاندارد نيز قابل رايت هستند وفن آوري به کار رفته در آنها بسيار شبيه ديسک هاي CD-RWاست.
دستگاههايي که داراي اين استاندارد هستند قابليت پخش و رايت بر روي ديسک هاي DVD-RW و DVD-R را دارند.در مقابل ، ديسک هاي اتحاديه DVD+RW Alliance با فورمت هاي مثبت قرار دارند که مي توان گفت از چند جهت بر مدلهاي منفي برتري دارند ، ازجمله مي توان به امکان اضافه کردن ، پاک کردن وهمچنين جابجا کردن اطلاعات بر روي ديسک رايت شده - بدون تاثير گذاشتن براطلاعات ديگر- اشاره کرد. همچنين عمل فايناليزه کردن ديسک نيز به نحوي انجام مي شود که سرعت خواندن اطلاعات از روي ديسک بالا مي رود.
DVD+R: ديسک هاي اين استاندارد نيز قابل رايت هستند. دستگاههايي که داراي اين استاندارد هستند تنها مي توانند اطلاعات را بر روي ديسک هايي با فرمت DVD+R رايت کنند.
DVD+RW: دستگاهي که داراي اين فرمت باشد مي تواند بر روي ديسک هايي با استاندارد DVD+R و DVD+RW اطلاعات را رايت کند و ديسک هاي اين استاندارد نيز از نظر عملکرد تفاوتي با مدل DVD+R ندارند.
اين نکته لازم به ذکر است که تمامي ديسک هاي با استانداردهاي بالا در رده اي از dvd با نام dvd 5 يا dvd 10 قرار دارند dvd 5 ديسکهايي با يک لايه و يک لبه و ظرفيت 4.7GB هستند و ديسک هاي dvd10 داراي يک لايه ودو لبه و 9.4GBظرفيت هستند.
DVD+R DL: اين نوع ديسک ها از همان فن آوري ديسک هاي DVD+RW بهره مي برند با اين تفاوت که داراي دو لايه مي باشند. به اين ترتيب ظرفيت اين ديسک ها نسبت به مدل هاي قبلي دو برابر شده است. اين ديسک ها جزو رده اي از ديسک ها با نام DVD 9 و DVD 18 هستند. ديسک هاي DVD 9 داراي دو لايه و يک لبه و ظرفيت 8.5GB هستند و ديسک هاي dvd 18 داراي دو لايه و دو لبه وظرفيت 15.9GB اند. تمامي ديسک هاي ذکر شده در بالا دراکثر دستگاههاي پخش دي وي دي رايج در بازار قابل خواندن هستند.
استاندارد ديگري که توسط اتحاديه آليانس ارائه شده است DVD-RAM است که مزيت اين نوع ديسکها بر مدلهاي قبلي امکان چند بار رايت اطلاعات بر روي آنها است. از طرف ديگر اين نوع ديسک ها در دستگاههاي موجود دربازار قابل پخش نيستند و براي استفاده از آنها تياز به دستگاهي متفاوت است.
انواع DVD
دی وی دی ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها بسته به نیاز مشتری مزایایی دارد. این انواع عبارتند از: DVD-RAM , DVD-R, DVD-RW,DVD+RW,DVD+R وقتی میخواهید یک دی وی دی بخرید باید دقت کنید که دستگاه پخش دی وی دی شما کدام نوع دی وی دی را ساپورت میکند تا دچار مشکل نشوید. برای خرید دی وی دی همچنین باید نوع نیاز خود را نیز در نظر بگیرید. مثلا:برای به وجود آوردن یک نسخه پشتیبان از برنامه های روی هارد کامپیوترتان DVD-RAM مناسب ترین گزنه است یا برای دی وی دی که قابل پخش توسط دستگاههای پخش دی وی دی خانگی باشد DVD-R بهترین انتخاب است. پس به شما توصیه میکنیم همیشه مطمئن شوید دی وی دی پلیرتان آن نوع خاص دی وی دی که مد نظر شماست را ساپوت میکند.((این موضوع معملا در مشخصات دی وی دی پلیر در دفترچه ی راهنمای آن قید شده است.))در این جا به توضیحی کوتاه در مورد هر نوع می پردازیم: DVD-RAMمخفف:DVD Random Access Memory, در هر طرف ۴.۷ گیگابایت ظرفیت ثب اطلاعات را دارد. همچنین یک DVD-RAM میتواند دو رویه باشد و ظرفیتی برابر ۹.۴ گیگابایت فضا برای ذخیره داشته باشد.و قابلیت overwritting را تا ۱۰۰۰ بار دارا میباشد.
DVD-RDVD-R دو بر دو نوع است Autuering و General use.DVD-R ظرفیتی برابر ۴.۷ گیگابایت در هر طرف دارد.نوع Authering‌ آن برای پاسخ به نیاز حرفه ای ها و پدید آورندگان نرم افزارها به وجود آمد و نوع General آن برای تجارت و استفاده ی مصرف کنندگان به وجود آمد.DVD-R تنها یک بار رایت میشود و هر دو نوع آن توسط اکثریت DVD Player ها
ساپورت میشود.

DVD-RW این نوع از دی وی دی نوع قابل رایت مجدد میباشد و ظرفیت آن ۴.۷ گیگ در هر طرف است و قابلیت رایت مجدد تا ۱۰۰۰ بار را داراست. عمر اطلاعات ذخیره شده روی این نوع از دی وی دی بین ۳۰ تا ۵۰ سال میباشد. قابل ذکر این که استفاده اصلی این نوع دی وی دی ها برای ضبط ویدئو ها است.
DVD+RW این نوع شباهت زیادی با DVD-RW دارد اما مورد مصرف آن video فایلها یا DATA از هر نوع یا ترکیبی از این دو است. DVD+R
تنها یک بار رایت میشود اما در بقیه ی خصوصیات با DVD+RW مشترک است

Blu-ray و HD آینده DVD
دیسک Blu-ray نمونه پیشرفته دی وی دی DVD برای ذخیره فیلمهای High-Definition و یا HD است. در حالیکه دی وی دی ظرفیت ذخیره یک فیلم کامل HD را ندارد اما دیسک با فرمت Blu-ray این توانایی را دارا میباشد. در این تکنولوژی از لیزر آبی بجای لیزر قرمز در دی وی دی، بهره گرفته میشود که میتواند اطلاعات را در نقطه هایی کوچکتر بنویسد و بدین ترتیب در همان دیسک 12 سانتی متری، اطلاعات بیشتری ذخیره میشود.
فرمت جدید دیگر، HD-DVD است که بوسیله شرکتهای NEC و توشیبا برای همین کار، طراحی شده است که رقیب Blu-ray محسوب میشود. دستگاههای پخش با این فرمت در سال 2005 به بازار عرضه میشوند.اولین بخش از فرمت Blu-ray استاندارد شده از نوع دیسکهای خواندنی و نوشتنی است که اولین آنها به نام فرمت BD-RE و تک لایه با ظرفیت 23، 25، 27 گیگابایت و دو لایه با ظرفیت 50 گیگابایت را داراست.سال قبل سونی اقدام به فروش ضبط کننده ای کرد که این دیسکها را پشتیبانی میکند و بدنبال آن ماتسوشیتا و پاناسونیک هم هفته قبل وارد این بازار شدند. هدف همه ضبط کننده ها، تلویزیون HD است. البته هنوز مشکلاتی مانند عدم سازگاری و کندی اولیه در شناسایی دیسک وجود دارد اما سونی ادعا میکند که این مشکلات را بزودی از پیش روی برخواهد داشت

شروع جنگ:
سونی و توشیبا برای این دیسک‌ها و تكنولوژی منحصر به فردشان از سال 2002 در حال رقابت بوده‌اند.

شروع مذاکرات:
بیش از 3 ماه قبل (فوریه 2005 )آتش بس موقت در جنگ سه ساله ما بین blu-ray و hd-dvd اعلام شد؛ وقتی سونی اعلام کرد با توشیبا در حال مذاکره برای یک تكنولوژی واحد است که شروع کننده و پیشنهاد دهنده برای انجام این مذاکره خود سونی بود.

شکست مذاکرات:
مذاکرات در 16 می سال 2005 شکسته شد چون توشیبا اعلام کرد که ساختار hd-dvd اش بهتر و مناسبتر است. توشیبا گفت که قصد ندارد پیشنهاد سونی را برای ساختار blu-ray به عنوان یک استاندارد واحد بپذیرد.

نظرات مقامات سونی
در 8 ژوئن آقای ken kutaragi رییس سرگرمی رایانه سونی دید خودش را در خصوص شکست استاندارد واحد بین blu-ray و hd-dvd اعلام کرد و در همین خصوص گفت: با این وجود سونی تصمیم دارد که تكنولوژی blu-ray را برای playstation 3 اتخاذ بکند برای اینکه او فکر می‌کند شانس اینکه با توشیبا به هماهنگی برسند بسیار کم است. در مصاحبه اخیر، kiyoshi nishitani از سونی خوش بین نبود و گفت كه تفاوت زیادی بین عقاید ما و توشیبا است. او گفت: blu-ray سابقه 50 GB اما hd-dvd سابقه 30 GB ظرفیت را دارد و بدون 50 گیگ ظرفیت نمی‌توانیم تقاضای کیفیت‌های بالای high-definition را بدهیم و درباره تکنولوژی توشیبا می‌گوید شاید هم اکنون به ظرفیت بالا نیاز نباشد ولی در آینده نیاز داریم.

نظر مقامات توشیبا
و در مصاحبه ای دیگر yoshihide fujii مدیر عامل توشیبا می‌گوید. ما هم راجع به استاندارد واحد شک داریم.او گفت ما در مذاکره با سونی طرحمان را گفتیم ولی مورد موافقت قرار نگرفت . او گفت استودیوهای فیلم به حد کافی در آینده نیز با 30 گیگ ظرفیت مشكل ندارند.خانواده های عادی برای ساعت‌های زیاد می‌توانند کارهای خود را روی دیسک‌های dvd ما ذخیره کنند و می‌گوید مصرف‌کننده‌ها دنبال قیمت‌های ارزان هستند بنابراین تكنولوژی hd بهتر است، چون توسط ماشین‌های تولید dvd معمولی ساخته می‌شود و هزینه های کمتری دارد.ما با ظرفیت استاندارد و قیمت استاندارد وارد بازار می‌شویم.

دیدگاه
به نظر شما چرا سونی با وجود تكنولوژی blu-ray خود مجبور به مذاکره با توشیبا شده؟
سونی با تكنولوژی blu-ray خود و 50 گیگ ظرفیت دیسک ترس بزرگی از سیستم hd-dvd توشیبا با 30 گیگ ظرفیت دیسک دارد که ناشی از قیمت بسیار کمتر تکنولوژی توشیبا است. این طور بیان شده كه قیمت دیسک‌های لیزر آبی حداقل 10 دلار بیشتر از دی وی دی های معمولی هستند.
hd dvd انتظار می‌رود قیمت سی‌دی‌های در آغاز تنها 10 درصد بیشتر از dvd های معمولی باشد.
نتیجه مذاکرات

kutaragi رییس سرگرمی رایانه ای سونی می‌گوید:
معامله blu-ray و hd-dvd مرده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم دی ۱۳۸۵ساعت 15:5  توسط سیدامین غضنفری  | 

انتخاب بهترين سي دي و سي دي رايتر و حواشي آن

 در این مقاله سعی کرده ام تا بهترین سی دی را به تناسب استفاده ای که از آن می کنید معرفی کنم.

KODAK : بی شک بهترین سی دی موجود در بازار کداک می باشد که ضد خش می باشد و جنس سطح پلاستیکی و جیوه ای که در آن به کار رفته بسیار مرغوب است. این سی دی ها از عمر و کیفیت عالی برخوردارند ولی چون قیمت نسبتا بالایی دارند بهتر است از آنها برای آرشیو های عکس خانوادگی یا برنامه هایی مثل ویندوز از آن استفاده کنید. مثلا یک فیلم نیازی به سی دی خیلی خوب ندارد چون اگر بخواهید آن را در وی سی دی ببینید که خیلی راحت قسمت های خش دار آن رد می شود و در کامپیوتر هم می توانید آن را با یک برنامه کمکی کپی کنید ولی اگر ویندوز ایکس پی حتی یک فایلش قابل خاندن نباشد قادر به استفاده از آن نیستید.

TDK : این نوع سی دی که مدلهای ژاپنی و تایوانی و تقلبی آن در بازار یافت می شود در رده سی دی های مرغوب قرار می گیرد و چون قیمت و دوام خوبی دارد از هر نظر بهترین انتخاب است. این سی دی از چندین لایه تشکیل شده است و اگر خش هم بردارد باز هم بدون هیچ مشکلی قابل اجرا است. همچنین پشت سی دی های اصلی TDK هفت رنگ متمایل به سبز یا آبی است.


DataLife & Fastec : این ها یک نوع سی دی هستند با دو مارک و مدل هایی که پشت آنها هفت رنگ است بسیار مقرون به صرفه می باشند چون هم سوخت ندارند و می شه گفت تا حدودی ضدخش هستند. پشت مدلهای تقلبی این سی دی ها بی رنگ یا بسیار کمرنگ است و نمونه های اصلی آن که خیلی پررنگ تر و خوش رنگ تر هستند.تجربه به من ثابت کرده که هرچه سی دی پشتش رنگین تر باشد با شدت بیشتری رایت می شود یعنی قسمت رایت شده آن بسیار متمایز از قسمت رایت نشده آن می شود و این مسئله باعث می شود که درصد سوخت سی دی کاهش یابد و اگر خش برداشت قابل خاندن باشد.


Sumsung & LG : با اینکه من از شرکت و مارک LG خیلی خوشم میاد و قبولش دارم ولی در این مورد باید عرض کنم که این سی دی ها بسیار بی کیفیت بوده و درصد سوخت بالایی دارند و همچنین سی دی های LG با کوچکترین فشار ناخن خش بر می دارند و هر دوی این سی دی با شدت کمی رایت می شوند. { همچنین سی دی رام های LG نیز بسیار نامرغوبند و باید بگم که LG در بازار سی دی و سی دی رام خیلی ضعیف است}


Omega : این سی دی هم قیمتی در حدود Datalife دارد ولی شدت رایت پایینی دارد و در نتیجه سوختش زیاد است ولی از نظر ضدخش بودن کیفیت بیشتری نسبت به LG,Sumsung دارد.

برای شناخت سی دی های برتر یک قاعده کلی وجود دارد : هر چه پشت سی دی رنگی تر باشد کیفیت آن بیشتر است. مثلا سی دی های اصل TDK هفت رنگ است ، البته متمایل به آبی و سبز.
در ضمن سی دی های Orginal که پشت آنها نقره است و سی دی های رنگی { قرمز سبز زرد و...} از این قاعده جدا هستند و برای خرید آنها به مارکشان توجه کنید { سی دی های رنگی سامسونگ کیفیت خوبی دارند}.

در اینجا می پردازیم به نحوه و شرایط رایت سی دی :
بهتر است سی دی را با سرعتی کمتر از سرعتی که روی آن درج شده رایت کنید در ضمن بهتر است برای کپی سی دی به سی دی از برنامه Clone استفاده کنید تا سرعت رایت را به صورت خودکار تایین کند.

همیشه قیل از رایت سی دی یک Log Off بکنید تا مقداری از حافظه رم خالی شود. اگر برنامه رایت فقل کرد حتما کامپیوتر را Restart کنید ، البته برای اینکه کامپیترتان قفل نکند یا مشکلی ایجاد نشود بهتر است از ویندوز XP استفاده کنید چون در هنگام رایت سی دی در ویندوز 98 ممکن است با اون صفحه آبی معروف مواجه شوید و اگر شما یک مغازه رایت سی دی داشته باشید در صورت عدم استفاده از ویندوز XP بسیار متضرر خاهید شد.

بهترین سرعت رایت 16 یا نهایتا 24 است زیرا در این سرعت ها سی دی با کیفیت بالایی رایت می شوند ولی در سرعت های 48 یا 52 کیفیت رایت بسیار پایین می آید و برای اینکه به این نکته پی ببرید یک سی دی را با سرعت 16 و دیگری را با سرعت 52 رایت کنید و سپس پشت آنها را نگاه کنید ! به وضوح سی دی که با سرعت کمتر رایت شده مشخص است و این سی دی در مقابل خش هم مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.


در اینجا هم بهترین رایتر ها را معرفی می کنم.

TDK بدون هیچ مشکلی 3 4 هزار تا رایت می کنه. این رو مغازه دارها بهتر می شناسن

ASUS این رایتر بدلیل اینکه خیلی سریع سی دی را می خاند می تواند جایگزین خوبی برای سی دی رام باشد.

Yamaha این رایتر با اینکه خیلی اسم در کرده و قیمت بالایی هم دارد اصلا گزینه خوبی نیست. من خودم رایتر یاماها دارم و اصلا راضی نیستم. در ضمن شما می توانید به جای خرید یک رایتر یاماها دو رایتر ASUS بخرید که مثلما تعدادی که دو رایتر اسوس رایت می کنند بیشتر از یک رایتر یاماها است.

GIGA من تستش نکردم ولی می دونم که مثل بقیه محصولات گیگا چیز خوبیه

Sumsung مارک خوبيه ! همين

Xsonic این هم بهترین انتخاب برای اونایی که دنبال رایتر خوب و ارزون قیمت می گردن، این رایتر با قیمتی حدود 35 هزار تومان بهترین جایگزین برای سی دی رام هست.

CTX : به جرات می تونم بگم که بدترين سی دی رام موجود بازار هست و حتی بد تر از Creative که به سی دی خش می اندازد. اين سی دی رام با هد بسيار ضعيفی که دارد سی دی هايی که تنها کمی خش دارند را نمی تواند کپی کند و اين در حالی هست که تمام مارکهای بالا به خوبی از عهده اين کار بر می آيند. نکته ديگر اين است که اين سی دی رام ها خيلی وقت ها باز نمی شوند و بايد از سوزن مخصوص که برای خروج اضطراری است استفاده کنيد.
عمر يک يا دو ماهی اين سی دی رام ها نيز از جمله عيوب اين سی دی رام می باشد.
http://forum.p30world.com/archive/index.php/t-3655.html
+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم دی ۱۳۸۵ساعت 15:2  توسط سیدامین غضنفری  | 

DVD

فرمت جديدی كه قابليتهای بيشماری دارد كه در زیر آمده است .
١- توانايی ضبط تا ٢ ساعت فيلم ديجيتال و تا ٨ ساعت VCD روی DVD های دو لايه و دو طرفه
٢- قابليت Wide Screen
٣- دارای ٨ لايه مخصوص صدا بهمراه ٨ كانال هر كدام يا ٦٤ كانال صوتی
٤- قابليت تغيير زاويه ديد دوربين تا Camera angle 9
٥- قابليت Menu و Interactive بودن برای بازيهای DVD
٦- قابليت كنترل توسط والدين Parental Lock
٧- چند زبانه Multi Lingual
در سال ٢٠٠٠ حدود ٤٦ ميليون DVD Player در سطح جهان بفروش رسيد كه ٨.٥ ميليون آن در امريكا بود .فرمت DVD برای مناطق مختلف دنيا CODE خاص اخلاقی اختصاص داده چون فيلم ها را با اخلاق آن منطقه بايد تدوين کرد .

روشهاي ضدكپی در DVD :
DTCP : Digital Transmission Content Protection يكی از علل توليد DVD توسط هاليود اين بود كه توليد كننده های VCD نمي توانستند از توليد خود محافظت كنند هر كار بر ساده ای با داشتن يك Writer می تواند فيلم آنها را كپی كند هدف از روش هاي ضدكپی DVD كه بر روی هر ديسك DVD لحاظ شده غير ممكن ساختن كپی فيلم ها و موسيقی هاست .
DTCP :روش DTCP روش ابداعی Intel , sony , Hitachi , matsushita ميباشد در اين روش دستگاه DVD Player و Digital TV يكسری Code های رمزی رد و بدل می كنند اگر ديسك DVD شما كپی شده باشد اعداد كد اشتباه خواهد بود پس امكان نمايش روی تلويزيون ديجيتال نخواهد داشت اگر اعداد كه تائيد شد شما براحتی Authenticate شده و فيلم dvd خود را خواهيد ديد .
DVD Player --à Digital TV
Encrypt Decrypt
CSS : Content Scrambling System اين متد توسط MATSUSHITA و TOSHIBA طراحی شده هر ديسك DVD كه با CSS فرمت شده باشد 400 عدد يا Key رمز دارد كه با مدار DVD Drive ارتباط بر قرار كرده قانون encryption را بوجود می آورند اگر چنين ديسك DVD داريد بايد كارت گرافيك شما قدرت decrypt كردن آنرا داشته باشد .
DVD AUDIO :درا ين روش يك Signal صداي مخصوص روي ديسك صداي DVD حك ميشود اگر ديسك را كپی كنيد عدم وجود اين Signal باعث می شود هيچگونه موسيقی پخش نشود .
SACD SPEC : CD هايي دو لايه هستند كه SONY , PHILIPS طراحی كرده اند كه شامل لايه های DVD , CD ميباشد
http://forum.p30world.com/archive/index.php/t-6590.html
+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم دی ۱۳۸۵ساعت 14:59  توسط سیدامین غضنفری  | 

فايل سيستم در CD-ROM

مقدمه :

هر CD-ROM به يك فايل سيستم برای ذخيره كردن و خواندن داده ها نياز دارد.

برای دستيابی به هر فايل سيستم عامل نياز به اين دارد كه از محل فايل اطلاع داشته باشد.برای راحتی و امنيت كار به تمامی فايل ها يك نام يكتا بر اساس ترتيب دايركتوری ها اختصاص داده می شود.هر فايل همچنين خصوصيات مربوط به خود را دارا می باشد.به عنوان مثال حق خواندن و نوشتن.

فايل سيستم ذخيره و بازيابی صدها و شايد هزاران فايل را تسهيل می كند.هر سيستم عامل كامپيوتری از چندين فايل سيستم استفاده می كند و به همين دليل چندين فايل سيستم مختلف برای استفاده بسترهای متفاوت مانند ويندوز ،مكينتاش و يونيكس وجود دارد.

رايج ترين فايل سيستم برای CD-ROM ها ISO 9660 می باشد كه نسخه ای بين المللی از استاندارد فايل سيستم High Sierra Group می باشد.این استاندارد برای كامپيوتر های شخصی ( PC ) و MS-DOS ايجاد شده است.سيستم JOLIET از نام های بلند پشتيبانی می كند.

با ظهور DVD ها فايل سيستم Micro-UDF نيز به ليست اضافه شد.اين سيستم برای ديسك های فقط خواندنی و همچنين ديسك های re-writable مناسب است و از نام های طولانی نيز پشتيبانی می كند.
فايل سيستم ISO 9660

گروهی از طرفين مرتبط با تكنولوژی ديسك های فشره گروه High Sierra Group را تشكيل دادند و همگی بر طرحی برای فايل سيستم ديسك های فشرده توافق كردند.سپس اين طرح تصويب شد و بعد از اصلاحاتی از طرف سازمان جهانی استاندارد با عنوان پيشنهاد ISO 9660 مورد قبول واقع شد.

بر اساس ISO 9660 داده ها از زمان 00:02:16 و يا سكتور 166 يا سكتور منطقی 16 از ترك اول آغاز می شوند.در مورد ديسك های multisession داده های ISO 9660 در ترك اول هر session شروع می شوند.

ISO 9660 در دو سطح تعريف می شود :

1- سازگار با فايل سيستم MS-DOS .اسامی فايل ها با حروف بزرگ و در قالب 8+3.ايجاد دايركتوری به عمق 8 مرحله.
2- اسامی فايل طولانی تر تا 32 كاراكتر.غير قابل استفاده برای سيستم عامل MS-DOSبسياری از محدوديت های سطح 1 وجود دارد.


الحاق JOLIET به استاندارد ISO 9660

مشخصات سيستم JOLIET طوری طراحی شده است تا تعدادی از كمبود های نسخه‌ی اصلی ISO 9660 ( سطح 1 ) مشخصا در سيستم عامل ويندوز 95 و بقيه حل كند، اين كمبود ها شامل :

محدود شدن اسامی مورد استفاده به حروف بزرگ ،اعداد و زير خط.
محدوديت طول نام ها به 8 كاراكتر به علاوه 3 كاراكتر برای پسوند
محدوديت در عمق دايركتوری ها ( حد اكثر 8 دايركتوری داخل همديگر)
محدوديت در اسامی دايركتوری ها

در طرح Joliet با استفاده از خاصيت توصيف گر موردی تكميلی (supplementary volume descriptor – SVD ) كه قسمتی از ISO 9660 می باشد مشكلات بالا حل شد.برای حفظ سازگاری با سيستم MS-DOS قسمت توصيفی اوليه و وابسته های آن بر اساس ISO 9660 سطح 1 بنا شدند.و SVD با استفاده از مسير دوم از اسامی فايل بلند در ويندوز استفاده می كند.


مكينتاش HFS

بيشتر ديسك هايی كه برای مكينتاش ساخته می شوند از سيستم ضبط مرتبه ای HFS- Hierarchical Filing -Systemاستفاده می كنند ،به اين دليل كه HFS از داده ها و انشعابات فايل های Mac پشتيبانی می كند.

مشخصات HFS در ادامه ليست شده اند:

پشتيبانی از ساب دايركتوری ها ( فولدرها )
حداكثر 31 كاراكتر برای اسامی فايل ها
نام قطعات (Volume names) تا حداكثر 27 كاراكتر
فايل های HFS از دوقسمت تشكيل شده اند : a resource fork and a data fork
Data Fork از طرف برنامه ها برای ذخيره كردن محتويات سند ها استفاده می شود.
Resource Fork برای يك فايل شامل اطلاعاتی از طرف مكينتاش برای تشخيص نوع فايل و فراهم كردن اطلاعات مربوط به آن می باشد.

حالت تركيبی

ديسك های CD-ROM می توانند از ISO9660/Joliet به همراه HFS استفاده كنند و به عنوان ديسك های هيبريدی ( پيوندی ) شناخنه می شوند.اين حالت برای نرم افزارهايی كه در هر دو حالت كامپيوترهای ويندوز و اپل اجرا می شوند استفاده می شود.داده های HFS بعد از داده های ISO 9660 قرار می گيرند و يك اشاره گر به محل داده های HFS در 16 سكتور اوليه قرار می گيرد.

به نقل از root.blogsky.com

http://forum.p30world.com/forumdisplay.php?f=77

مقالات مرتبط:
آرشيو مطالب مطرح شده درباره درايوهاي ذخيره سازي CD,DVD,HDD و غيره
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=2655
==============++=================
انتخاب بهترين سي دي و سي دي رايتر و حواشي آن - CD
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=3655
==============++=================
قفل هاي CD ها چگونه كار مي كردند و كار مي كنند...؟
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=503
==============++=================
آشنايي كامل با DVD ها
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=178
==============++=================
اطلاعاتي در مورد DVD ها !
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=6590
==============++=================
با انواع DVD آشنا شويد
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=6306
==============++=================
+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم دی ۱۳۸۵ساعت 14:57  توسط سیدامین غضنفری  | 

سی دی و دی وی دی

دوستان عزيز مطالب پايين با صرف يك بازه زماني نه چندان اندك گرداوري و تنظيم شده به طوري كه سوالات ي كه براي خوانند ه پيش مياد تا حد امكان در قسمت هاي بعدي پوشش داده بشه .. اميدوارم كه مورد استفاده شما دوستان محترم قرار بگيره ...


CD مخفف عبارت Compact Disc یا دیسک فشرده است که حدود 20 سال قبل اختراع شد تا رقیبی برای محیطهای ضبط مغناطیسی باشد. امروزه CD بعنوان اولین انتخاب برای ضبط موسیقی، ویدیو و دیتا درآمده است كه امروزه برادر خوانده ان با نام DVD كم كم دارد جايگزين بلا منازه ان ميشود !

نام اولیه برای CD عبارت بود از CD-ROM که معادل بود با Compact Disc-Read-Only Memory اما حضور تکنولوژیهای جدیدتر در ساخت CD، نامهای دیگری مانند CD-R یا CD-RW یا DVD را به میدان آورد.

CD و DVD دو رسانه ذخيره سازی اطلاعات بوده که امروز در عرصه های متفاوتی نظير : موزيک، داده و نرم افزار استفاده می گردند. رسانه های فوق ، بعنوان محيط ذخيره سازی استاندارد برای جابجائی حجم بالائی از اطلاعات مطرح شده اند. ديسک های فشرده، ارزان قيمت بوده و بسادگی قابل استفاده هستند. در صورتيکه کامپيوتر شما دارای يکدستگاه CD-R است، می توانيد CD مورد نظر خود را با اطلاعات دلخواه ايجاد نمائيد.

مبانی ديسک های فشرده (CD)
يک CD قادر به ذخيره سازی 74 دقيقه موزيک است .ظرفيت ديسک های فوق بر حسب بايت معادل 783 مگابايت است . قطر اين ديسک ها دوازده سانتيمتر است . CD از جنس پلاستيک بوده و دارای ضخامتی معادل چهار صدم يک اينچ است. بخش اعظم يک CD شامل يک نوع پلاستيک پلی کربنات تزريقی است . در زمان توليد ، پلاستيک فوق توسط ضربات ميکروسکوپی (برآمدگی)، نشانه گذاری شده و يک شيار حلزونی ( مارپيچ ) پيوسته از داده ، ايجاد می گردد. زمانيکه قسمت شفاف پلی کربنات شکل دهی می شود، يک لايه نازک انعکاس پذير آلومينيوم به درون ديسک پرتاب و برآمدگی های ايجاد شده را می پوشاند. در ادامه يک لايه آکريليک بمنظور حفاظت بر روی سطح آلومينيومی پخش می گردد. در نهايت برچسب بر روی آکريليک نوشته می شود. ( حک می گردد )

http://tinypic.com/f0wwes.gif

CD دارای يک شيار حلزونی ( مارپيچ ) داده است. دواير از قسمت داخل ديسک شروع و به سمت بيرون ديسک ختم می شوند. با توجه به اينکه شيار مارپيچ از مرکز آغاز می گردد ، بنابراين قطر يک CD می تواند کوچکتر از 12 سانتيمتر باشد. اگر داده هائی که بر روی يک CD ذخيره می گردد را استخراج و جملگی آنها را در يک سطح مسطح قرارد دهيم، پهنائی به اندازه نيم ميکرون و طولی به اندازه پنج کيلومتر را شامل خواهند شد !

http://tinypic.com/f0wwlz.gif


http://tinypic.com/f0xlz9.gif

CD Player

CD Player مسئوليت يافتن و خواندن اطلاعات ذخيره شده بر روی يک CD را برعهده دارد. يک CD drive دارای سه بخش اساسی است :

-- يک موتور که باعث چرخش ديسک می گردد. چرخش موتور فوق 200 و 500 دور دردقيقه با توجه به شياری است می بايست خوانده شود.
-- يک ليزر و يک سيستم لنز که برآمدگی های موجود بر روی CD را خواهند خواند.
-- يک مکانيزم رديابی بمنظور حرکت ليزر بگونه ای که پرتو نور قادر به دنبال نمودن شيار حلزونی باشد.

http://tinypic.com/f0wy7p.gif

CD Player يک نمونه مناسب از فنآوري های موجود در زمينه کامپيوتر است . در سيستتم فوق داده ها به شکل قابل فهم و بصورت بلاک هائی از داده شکل دهی شده وبرای يک مبدل ديجيتال به آنالوگ ( زمانيکه Cd صوتی باشد ) و يا يک کامپيوتر ( زمانيکه يک درايو CD-ROM باشد ) ارسال خواهد شد. پس از تابش نور بر روی سطح ديسک ( برآمدگی ها )، بازتابش آن از طريق يک چشم الکترونيکی کنترل می گردد. در صورتيکه بازتابش نور دقيقا" بر روی چشم الکترونيکی منطبق گردد ، عدد يک تشخيص داده شده و در صورتيکه بازتابش نور منطبق بر چشم الکترونيکی نباشد ، عدد صفر تشخيص داده خواهد شد. پس از تشخيص فوق ( صفر و يا يک ) اطلاعات بصورت سيگنا لهای ديجتال شکل دهی خواهند شد. در ادامه سيگنال های فوق در اختيار يک تبديل کننده قرار خواهند گرفت . تبديل کننده سيگنالهای ديجيتال را به آنالوگ تبديل خواهد کرد. اگر CD مورد نظر حاوی اطلاعات صوتی ( موزيک ) باشد ، در ادامه سيگنال های آنالوگ در اختيار يک تقويت کننده آنالوگ قرار گرفته و پس از تقويت سيگنال مربوطه امکان شنيدن صوت از طريق بلندگوی کامپيوتر بوجود خواهد آمد.

وظيفه اوليه CD player تمرکز ليزر بر روی شيار حاوی برآمدگی های ايجاد شده است . پرتوهای نور از بين لايه پلی کربنات عبور و توسط لايه آلومينيم بازتابش خواهند شد. يک چشم الکترونيکی ( Opto-electronic ) از تغييرات بوجود آمده در نور استنباطات خود را خواهد داشت . با توجه به برآمدگی های موجود در سطح ديسک ، بازتابش نور منعکس شده تفاوت های موجود را مشخص وچشم الکترونيکی تغييرات حاصل از انعکاس را تشخيص خواهد داد. الکترونيك های موجود در درايو تغييرات نور منعکس شده را بمنظور خواندن بيت ها ، تفسير می نمايد.

مشکل ترين بخش سيستم فوق نگاهداری پرتو های نور در مرکزيت شيارهای داده است . عمليات فوق بر عهده "سيستم ردياب" است .سيستم فوق ماداميکه CD خوانده می شود ، بصورت پيوسته ليزر راحرکت و آن را از مرکز ديسک دور خواهد کرد. به موجب حرکت خطی فوق ، موتور مربوطه (Spindle motor) می بايست سرعت CD را کاهش داده تا در هر مقطع زمانی ، اطلاعات با يک نسبت ثابت از سطح ديسک خوانده شوند.

فرمت های داده

اطلاعات بر روی يک CD با استفاده از يک درايو قابل نوشتن ، ثبت می گردند. در صورتيکه قصد ايجاد يک CD صوتی و يا يک CD داده را داشته باشيد ، می توان با استفاده از نرم افزارهای مربوط به نوشتن بر روی ،CD اين کار را انجام داد. فرمت ذخيره سازی داده ها توسط نرم افزار مربوطه تعيين خواهد شد. فرآيند فرمت داده ها بر روی CD بسيار پيچيده است . بمنظور شناخت نحوه دخيره سازی داده ها بر روی CD ، لازم است که با تمام شرايط ممکن برای رمزگشائی داده ها را که مورد نظر طراحان مربوطه است ، شناخت مناسبی پيدا شود.

- با توجه به اينکه ليزر با استفاده از Bumps ، داده های مارپيچ را دنبال می نمايد ، نمی تواند فضای خالی اضافه (Gap) در شيار وجود داشته باشد. بمنظور حل مشکل فوق از روش رمزگشائی EFM)eight-fourteen modulation) استفاده می شود . در روش فوق هشت بيت به چهارده بيت تبديل شده و اين تضمين توسط EFM داده خواهد شد که برخی از بيت ها يک خواهند بود.

- با توجه به اينکه لازم است ليزر بين " آهنگ های متفاوت " حرکت نمايد ( حرکت بر روی شيارها )، داده ها نيازمند روشی هستند که با استفاده از آن بصورت موزيک رمزگشائی شده و به درايو اعلام نمايند که موقيت هر کدام کجاست ؟ به منظور حل مشکل فوق از روشی با نام Subcode Data استفاده می شود. کدهای فوق قادر به رمزگشائی موقعيت نسبی ومطلق ليزر در شيار خواهند بود .

- با توجه به اينکه ليزر ممکن است يک Bumps را نخواند ، روشی برای مشخص نمودن خطای مربوط به خواندن يک بيت می بايست استفاده گردد. بمنظور حل مشکل فوق بيت های بيشتری اضافه گردد. بدين ترتيب درايو مربوطه امکان تشخيص و تصحيح خطاهای مربوطه به تک - بيت ها را پيدا خواهد کرد.

انواع CD

برای ذخيره سازی داده بر روی CD ، فرمت های متفاوتی استفاده می گردد. دو فرمت CD-DA( صوتی ) و CD-ROM ( داده ) رايج ترين روش های اين زمينه می باشند .

http://tinypic.com/f0xeux.gif

CD-ROM - در اواخر 1970، فیلیپس و سونی کار روی CD را آغاز کردند و در 1980 آنرا جایگزین نمونه های ضبط مغناطیسی ساختند. این تکنولوژی برای CD صوتی عرضه شد که تمام فروشگاههای موسیقی را پر کرد و با 20 سال سن هنوز هم میتازد. سی دی های صوتی میتوانند تا 74 دقیقه صوت با کیفیت بالا عرضه کنند و با چگالی دیتای زیاد و قابلیت دسترسی به هر نقطه از اطلاعات در هر لحظه و اندازه فیزیکی کوچک، توانسته اند در مغازه های موسیقی امروزی حرف اول را بزنند. قابلیت ذخیره دیتا روی CD-ROM باعث شد تا خیلی زود درایوهای کامپیوتری آن هم به بازار بیاید.

فرمتهای CD-ROM

CD-ROM نیز مانند هارددیسک که با یکی از فرمتهای FAT16-FAT32 یا NTFS کار میکند، نیاز به فرمت خاصی دارد که بتواند کار کند. اولین فرمت CD-ROM و قطعا فرمت CD-ROM های موسیقی، بنام CD-DA یا CD-Digital Audio میباشد که موسیقی را به نحو خاصی روی CD-ROM مینویسد، به این فرمت CD-Audio هم میگویند.

CD-Audio

این فرمت برای هر آهنگ یک تراک (track) روی CD باز میکند که طول آن بستگی به طول آهنگ دارد و متغیر میباشد. پس هر آهنگ یک تراک میگیرد. CD-Audio روشي عالی برای ذخیره موسیقی است اما چون روشی برای کنترل خطا ندارد اصلا بدرد ذخیره دیتای کامپیوتری نمیخورد. اگر چند بیت از موسیقی هنگام پخش خراب شود، تاثیر زیادی در آنچه میشنوید نخواهد داشت. اما چند بیت خراب در یک فایل کامپیوتری exe ، به معنای کار نکردن آنست.
برای ذخیره دیتا روی CD-ROM نیاز به کنترل خطاست. بدین ترتیب فرمت جدیدی برای آن بنام ISO-9660 به میدان آمد. این فرمت بنام High Sierra هم شناخته میشود اما نام معروفتر آن که عامه پسند هم میباشد فرمت CD-ROM است. اکثر CD-ROM های دیتا، از این فرمت استفاده میکنند.

CD-I

یک فرمت مخلوط بین صدا و فیلم هم بنام CD-I یا CD-Interactive وجود دارد که هدف آن بوده تا روی یک CD بتوان صدا و قیلم را با هم ذخیره کرد تا بعد با هم پخش شوند و ساخت درایوهایی برای کامپیوتر مورد نظر بوده است که بتواند CD-ROM های انواع CD-I را پخش کند. فرمت دیگر، CD-ROM/XA است که آن هم چیزی مانند CD-I میباشد و با وجودیکه CD-ROM های کمی از آن پیروی میکنند اما اکثر درایوها آنرا ساپورت مینمایند.


CD-ROM چگونه کار میکند؟

دیتا در CD-ROM به کمک اثرگذاری یک لیزر قدرتمند روی یک بستر شیشه ای اصلی (master)، حک میشود یا بعبارتی سوزانده میشود.

وقتی یکبار تولید کننده CD-ROM، نمونه اصلی شیشه ای آنرا ساخت، ماشینهای گرانقیمت دست بکار شده و کپی هایی از آنرا روی مدلهای پلاستیکی ایجاد میکنند. کپی ها با پوشش فلزی منعکس کننده پوشانده میشوند و سپس برای حفاظت با لاک مخصوصی پوشش میشوند.

در CD-ROM ، اطلاعات فقط روی یک طرف دیسک نوشته میشود. ما هیچگاه CD-ROM را مانند صفحه گرامافون برنمیگردانیم.

دیتا در CD-ROM نزدیک به سطح آن نوشته میشود، نزدیک به جایی که برچسب روی آن چسبانده میگردد. بعضی ها بر این باورند که ایجاد خراش در زیر CD-ROM آنرا غیرقابل خواندن میکند. این مسئله حقیقت ندارد. اگر خراشی در زیر CD-ROM ایجاد شود با پولیش کردن آن، مشکل حل میشود، به شرطی که این خراش زیاد عمیق نباشد. میتوانید کیتهای مخصوص پولیش کاری را هم از بازار تهیه کنید. این خراشهای روی سطح فوقانی CD-ROM است که آنرا نابود میکند. پس یادتان باشد با هر قلمی روی CD-ROM ننویسید، روی آن چیزی نچسبانید و مراقب باشید در سطح آن خراشی ایجاد نشود.

درایوهای CD-ROM از یک لیزر و تعدادی آینه برای خواندن دیتای CD-ROM استفاده میکنند. پوشش فلزی CD-ROM باعث میشود تا عمل انعکاس بخوبی انجام شود لذا خراشهای موجود چون انعکاس را مختل میکند عمل بازخوانی اطلاعات با مشکل مواجه میشود. دیتا در نقطه های کوچکی در CD-ROM سوزانده میشود. CD-ROM میتواند 650 مگابایت دیتا نگه دارد.


سرعتهای CD-ROM

درایوهای اولیه برای CD-ROM با سرعت 150KBps (کیلو بایت بر ثانیه) کار میکرد و دیتا را از فرمت CD-Audio اولیه کپی مینمود. این سرعت برای شنیدن موسیقی عالیست اما بدرد دیتا در دنیای کامپیوتر نمیخورد. پس نیاز به افزایش سرعت احساس شد و هر افزایشی با علامت X نسبت به این سرعت اولیه مشخص گردید.

1X = 150 KBps
2X = 300 KBps
3X = 450 KBps
...
72X = 10800 KBps

هرچه سرعت بالاتر رود دیتا سریعتر منتقل میشود.


اشنايي با CD-R

CD-ROM ، دیسک با قابلیت یکبار نوشتن بود که هزینه تولید آن گران تمام میشد. CD-R با همان قابلیتهای CD-ROM عرضه میشود اما بسیار ارزانتر است.

CD-ROM که از طرف کارخانه پر میشد، امکانی هم به کاربر خانگی نمیداد تا CD خود را پر کند. در این مسیر تکنولوژی با ارئه نوع بخصوصی CD به نام WORM که مخفف Write Once Read Many است به کاربران خانگی امکان داد تا CD خود را در منزل پر کنند اما به علت استفاده از دستگاههای گران قیمت خیلی زود منسوخ شد.
در اواسط دهه 1990 استاندارد CD-R یا CD-Recordable معرفی شد. بدین ترتیب پای درایوهای ارزان قیمت CD Burners بمیان آمد که میتوانست دیتا را به دیسکهای مخصوص CD-R اضافه کند. هر درایو CD-ROM هم قادر بود که CD-R را بخواند و تمام درایوهای CD-R نیز میتوانستند CD-ROM ها را بخوانند.

CD-R ها در دو نمونه عرضه میشود:

1. دیسک 74 دقیقه ای که میتواند 650 مگابایت دیتا نگه دارد.
2. دیسک 80 دقیقه ای که میتواند 700 مگابایت دیتا نگه دارد.

درایوهای CD-R هم باید نوع دوم یعنی دیسک 80 دقیقه ای را ساپورت کنند اما در عمل اینطور نیست. عملکرد دیسکهای CD-R مانند CD-ROM های معمولی است ولی به علت مواد شیمیائی خاص براقتر است. چون لیزری که در CD-I مینویسد از لیزر خواننده 10 بار قویتر است میتوان به راحتی اختلاف نوری را بین نقاطی که دیتا نوشته شده و نقاطی که دیتا وجود ندارد تشخیص داد.

روی CD-R فقط یکبار میتوان نوشت. درایوهای قدیمی CD-R در یکبار نوشتن روی آن، تمام فضا را مصرف میکرد و امکان نوشتن روی فضای خالی را نمیداد. اصطلاحا در یک Session کار را تمام میکرد و گاهی فضای بسیار زیادی از بین میرفت. این درایوها به Single-Session Drives معروف بودند. درایوهای جدید MultiSession هستند که بشما امکان میدهند تا زمانی که فضای خالی روی دیسک قرار دارد طی مراحل مختلف، دیتا را در آن بنویسید. البته در این درایوها هم اگر بخواهید میتوانید در هر مرحله عمل نوشتن را ببندید و دیگر اجازه نوشتن روی دیسک را ندهید.

درایوهای CD-R دارای دو سرعت هستند:
سرعت ضبط و سرعت خواندن که ضریبی از همان سرعت 150KBps اولیه است. روی درایوهای CD-R این سرعتها را میبینید - 16x32. اولین عدد معرف سرعت ضبط و دومی نمایانگر سرعت خواندن است. ظاهر درایو CD-R مانند درایو CD-ROM است و در ویندوز هم به همان شکل نشان داده میشود و از آیکون CD-ROM استفاده میکند.

اگر بخواهید دیتا را روی CD-R بنویسید نیاز به برنامه خاصی دارید که کار Burn را برایتان انجام دهد. معمولا هر درایوی حاوی یکی از این برنامه هاست.Adaptec Easy CD Creator و Nero نمونه هايي از این مدلبرنامه ها هستند .

مدتی است که درایوهای CD-R جای خود را به نمونه های جدیدتری داده اند که CD-RW هستند. درایوهای CD-RW میتوانند CD-ROM های معمولی را بخوانند، CD-R ها را Burn کنند و با دیسکهای جدید CD-RW هم کار کنند.


اشنايي با CD-RW

هر چند CD-R بسیار مورد توجه قرار گرفت اما نقطه ضعف بزرگی داشت، شما نمیتوانید اطلاعات آنرا پاک کرده و آنرا مجددا مورد مصرف قرار دهید. بدین ترتیب فرمت CD-RW یا CD-ReWrite ظاهر شد که بقول بعضی ها یک فلاپی دیسک 650 مگابایتی است. هر چند که دیسکهای اولیه CD-RW در درایوهای معمولی CD-ROM قابل خواندن نبود اما این نقطه ضعف به سرعت برطرف شد. با ظهور درایوهای CD-RW که میتوانستند روی دیسکهای CD-R هم بنویسند، عمر درایوهای CD-R بسر آمد.

اکثر درایوهای CD-RW امروزی با تکنیک Packet writing از فرمت UDF یا Universal Data Format استفاده میکنند. این درایوها با سه عدد مشخص میشوند مانند 12x10x32 - عدد اول معرف سرعت نوشتن CD-R است. عدد دوم سرعت بازنویسی روی CD-RW را نشان میدهد و سومین عدد معرف سرعت خواندن است. این دیسکهای جدید در عمل بک آپ گیری در کامپیوترها مصرف بسیار خوبی دارند.


اشنايي با DVD

مدتها بود که صنعت ویدیو دنبال راهی بود تا با استفاده از CD بتواند نوار ویدیو را کنار بگذارد. بدین ترتیب بود که DVD یا Digital Versatile Disc متولد شد. نکته حائز اهمیت در DVD ظرفیت آنست. در حالی که CD میتواند 80 دقیقه ویدیو - 700 مگابایت دیتا نگه دارد، کمترین ظرفیت DVD معادل 4.37 گیگابایت یا دو ساعت ویدیو است و ظرفیت بالاتر 16 گیگابایت یا 8 ساعت ویدیو هم امروزه قابل دسترسی است.

DVD در دو فرمت یک طرفه (SS=SingleSide) و دوطرفه (DS=DualSide) وجود دارد. برای نمونه های DS باید DVD را برگردانید تا طرف دیگرش هم قابل خواندن شود. دیسکهای DVD بصورت تک لایه (SL=Single-Layer) و دو لایه (DL=Dual-Layer) می آیند.

DVD-ROM معادل فرمت CD-ROM در استاندارد دیتا است که میتواند 16 گیگابایت دیتا نگه دارد. DVD-RAM معادل CD-RW است و آینده بدان تعلق دارد بصورتی که بتواند جای نوار را بگیرد.

مطالب مرتبط :
آرشيو مطالب مطرح شده درباره درايوهاي ذخيره سازي CD,DVD,HDD و غيره
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=2655
==============++=================
انتخاب بهترين سي دي و سي دي رايتر و حواشي آن - CD
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=3655
==============++=================
قفل هاي CD ها چگونه كار مي كردند و كار مي كنند...؟
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=503
==============++=================
آشنايي كامل با DVD ها
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=178
==============++=================
اطلاعاتي در مورد DVD ها !
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=6590
==============++=================
با انواع DVD آشنا شويد
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=6306
==============++=================
منابع استفاده شده : تركيبي از دو سايت كام تو نت و زندگي
همين مطالب رو در قالب يك سند PDF در 9 صفحه و با حجم 438 KB از ايـــــــــــــن ادرس (http://p30world.ir//index.php?action=downloadfile&filename=CD@.PDF&directory=AMOOZESH%20v%20MAGHALAT&) دانلود كنيد ...

اگر به دنبال اطلاعات دقيق تر و بيشتر در مورد CD و CD-Drive هستيد مقاله زير رو كه به صورت PDF هست با حجم 1.82 Mb دانلود كنيد ..

دانــــــــــلــــــــود كـــــــنيــــــــــد (http://p30world.ir//index.php?action=downloadfile&filename=CD.PDF&directory=AMOOZESH%20v%20MAGHALAT&PHPSESSID=bc7399d91aa265bd1764e17e4c190a89)

لازم به ذكر هست كه اين مقاله PDF اسكن شده صفحات ماهنامه علم و كامپيوترو الكترونيك به تاريخ اسفند 82سال هست .

http://forum.p30world.com/archive/index.php/t-20107.html

+ نوشته شده در  شنبه هجدهم آذر ۱۳۸۵ساعت 14:56  توسط سیدامین غضنفری  | 

آشنايي كامل با DVD .

خوب در ابتدا فكر كنم يه خورده درباره تاريخچش بگم:
DVD با دو فرمت رقابتي سوپر ديسك(SD ) و CD چند رسانه ايي (MMCD ) در سال 1994 پا به عرصه وجود گذاشت.DVD هاي حالايي نتيجه تلفيق هر 2 تاي اينا اما با يك استاندارد واحد هستن.
ويديو DVD در سال 1997 پا به عرصه گذاشت و تقريبا ميشه گفت نسبت به ديگر فن آوري ها مصرف كننده رشدش خيلي خوب بوده.
DVD صوتي،در سال 2000 توليد شد و از تكميل DVD تصويري با فرمت بالا در ارتباط با صداي 2 بعدي همراه با گزينه هاي ديگه خبر داد.

آشنايي با DVD :
DVD -ROM ها براي اصولا كارهاي جند رسانه ايي (Multi Media ) و بازي ها هستن.DVD هاي صوتي ،همون طوري كه ميدونيد چون داراي كيفيت خيلي بالاتري هستن مورد كاربريشون:آهنگ ها،صداهاي 2 بعدي و تصاوير ديجيتالي و گرافيكيه.نكته قابل توجهشون اينه كه همگي از يك سيستم مشترك به نام UDF استفاده ميكنن.

اشكال DVD :
DVD ها در ابتدا فقط با نام ديسك تصويري ديجيتال ناميده شد ولي اكنون با عنوتن ديسك چند منظوره يا فقط DVD ناميده ميشن.DVD ها جزو خانواده چند كاربردي فرمت هاي ديسك هاي نوري،فقط خواندني،كاربردهاي قابل ضبط و قابل بازنويسي هستن.قابليت سازگاري مشخصات پيشين با رسانه CD كنوني،تمام سخت افزارهاي DVD ،CD ها و CD-ROM هاي صوتي رو ميتونن پخش كنن واين مساله ميتونه به عنوان يك برتري خيلي جالب نسبت به CD ها به حساب بياد چون تمامي سخت افزارها نمي تونن CD-R يا CD-RW ها رو پخش كنن.
فرمت هاي DVD ها به اين صورتن:DVD تصويري ،DVD-ROM ،DVD صوتي،DVD-RAM ،DVD-RW ،DVD-R هستند.

خوب حالا ميرسيم به بحث اصلي:

DVD-Rom ها مدتيه كه وارد عرصه رقابت شدن و با امكانات بيشترشون و با سازگاري كه با انواع سي دي و قابليت خوندن DVD ، ان جوري كه به نظر ميرسه دارن بازار CD-Rom ها را در دست مي گيرن.
در حال حاضر هم ديگه كمتر شركت معتبري رو شما ميتونين بيابين كه CD-Rom ، توليد كنه(البته توي كشور ما هنوز اون جوري جا نيوفتاده)،پس در مورد خريد و تهيه CD-Rom ها دقت كنين.از ديد فني و قدرت ذخيره سازي، يك DVD با قابليت ذخيره سازي 17 گيگابايت(در انواع دو لايه و دو رويه) ظرفيتي برابر 26 سي دي 665 مگابايتي رو داره. ضمنا اطلاعات روي DVD هم مانند CD ها روي يك شيار (پيت) حلزوني رايت مي شه.هر چه طول پيت كوچكتر و قطاع پرشده تر باشه،ظرفيت بيشتر است(حداقل طول پيت روي DVD برابر 0/4 ميكرومتر و روي CD برابر 0/9 ميكرومتره.)همچنين فاصله قطاع ها روي DVD برابر 0/74 ميكرومتره و روي CD ها برابر 1/6 ميكرومتره.در DVD به همين ترتيب طول موج پرتو ليزر از 780 نانو به 650 تا 635 نانو متر كاهش پيدا كرده و ميشه گفت كه سرعت خوندن ديسك گردان هاي DVD از ديسك گردان هاي CD بيشتره .مثلا سرعت يكي از مدلهاي توشيبا بدون سر و صداي عجيب و غريب به 26 مي رسه.در عين حال ديسك گردان هاي DVD-Rom كنوني، متعلق به نسل سوم هستن و ميتونن اونها رو بدون هيچ مشكلي تحت ويندوز نصب كرد.اين دستگاه ها DVD را باسرعت 4x يا 5x مي خونن.ضمنا سرعت خوندن CD در آنها به 24x تا 32x مي رسه.
از طرف ديگه هم جايگزين شدن دستگاههاي نسل سوم با نسل دوم، كارايي اونها رو تا حد زيادي بالا برده. سرعت انتقال داده در محصولات نسل دوم 2700 كيلو بايت بر ثانيه است،در حاليكه در محصولات جديد به 6000 كيلوبايت بر ثانيه مي رسه.همين وضعيت در خوندن CD ها نيز صادقه:سرعت خوندن در مدلهاي نسل دومي 10 تا 12 برابره، در حاليكه در محصولات جديد به 6 برابر هم رسيده. در ضمن سرعت انتقال داده در ديسك گردانهاي مربوط به نسل سوم،حداكثر 6 مگابايت برثانيه است،پس يك رابط E-IDE با سرعت انتقال حداكثر 16 مگابايت بر ثانيه، براي اتصال اونها كافيه.البته برخي از توليدكنندگان اين دستگاهها رو با رابط SCSI ساختن.
اگه ميخواين يك DVD-Rom بخريد به اين نكته ها توجه كنين:به كيفيت مكانيزم تصحيح خطا اهميت بدين.با وجود اين مكانيزم،برخي خطاهاي ناشي از خراش هاي روي سطح ديسك و لكه هايي مثله اثر انگشت،تصحيح مي شن.چنين چيزي از چند كيلوبايت سرعت بيشتر، بهتره اين طور نيست؟
همچنين به ميزان امكاناتي كه نياز دارين فكر كنين.بعضي از كليدها كه براي ساده سازي پخش CD هاي صوتي در نظر گرفته شدن،فقط روي گروهي از ديسك گردانها وجود داره.
متعلقات و لوازم جانبي كه همراه با ديسك گردان عرضه مي شن،بسته به مارك اونها تفاوت داره،ولي معمولا يك دفترچه راهنما،چند پيچ براي نصب و كابلهاي داده و صوتي همراه ديسك گردان وجود داره.ضمنا بر سازگاري دستگاه هم توجه لازم رو داشته باشين و در موقع خريد اين نكته رو بگيد كه مايليد دستگاه شما با فرمت هاي قبلي مثله CD و... و تا حد ممكن با فرمت هاي موجود هماهنگي و سازگاري لازم رو داشته باشه.البته به تجربه ثابت شده كه ديسك گردانهاي كنوني از نسل سوم، در اين زمينه از اطمينان خوبي برخوردارن.

اما برسيم به موضوع كدينگ ها:

فيلم هاي DVD براي مبارزه با كپي هاي غير قانوني،به شش روش مختلف در هنگام ضبط كدينگ (Coding ) مي شن.از طرف ديگه دستگاه پخش كننده فيلم هاي DVD هم هنگام ساخته شدن توسط شركت،به نرم افزارهاي كدينگ خاص منطقه فروش مجهز مي شن.پس با اين تفاصيل فقط DVD Player هاي مخصوص مناطق ميتونن DVD هاي خاص اون منطقه جغرافيايي رو پخش كنن.البته اين موضوع براي كمپاني هاي مالك اينگونه فيلمها و محصولات منفعت زيادي داشته و در عين حال براي مصرف كننده،مشكلاتي را به همراه مي آره،از جمله عدم تطابق دستگاه با فيلم مورد نظرتونه.
نحوه تقسيم بندي بين المللي كد گذاري DVD ها بر حسب مناطق جهاني اين طوريه :
1)آمريكاي شمالي و كانادا
2)اروپا،آفريقاي جنوبي و ژاپن
3)آسياي جنوب شرقي
4)استراليا،آمريكاي مركزي و جنوبي
5)آفريقا،آسيا و قسمتي از اروپاي شرقي
6)جمهوري خلق چين

يه نكته:در زمان خريدن فيلم هاي DVD در هر نقطه از دنيا،حتما بايد به پشت جعبه آن به دقت نگاه كنين و طبق شماره اي كه درج شده ،مطمئن بشيد كه اين DVD با Player شما سازگاره.ايران در منطقه 5 قرار داره و تمام DVD هاي مخصوص اين منطقه رو توسط دستگاههاي پخش كننده در ايران قابل پخشه.
حالا زياد نگران نشين يه خبر خوش هم براتون دارم،توي يه مجله خوندم كه جديدا اكثر DVD Player ها كه دارن توليد ميشن ،توليد كنندگانشون با توجه به مشكلاتي كه بهشون اشاره كردم ديويدي هايي رو توليد كردن و ميكنند كه از همه كدينگ ها پشتيباني ميكنن.پس ديگه مشكلي نيست.
حالا اگه با استفاده از كامپيوتر مي خواي به استفاده از ديويدي بپردازين كه ديگه اصلا مشكلي نيست.براي پخش همه نوع ديويدي به اين سايت:www.inmatrix.com برين و نرم افزار DVD Genie رو دانلود كنين(يه درخواست بدين بچه هاي سايت استادش ميكنن)،وقتي كه داونلودش كردين ميتونين از همه نوع ديويدي استفاده كنين،ضمنا ميتونين از نرم افزارهاي Win DVD و Power DVD هم استفاده كنين كه توي پي سي ورولد هم معرفي شدن.

اميدوارم كه ديگه با بحث DVD آشنا شده باشين.

http://forum.p30world.com/archive/index.php/t-178.html

+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم مهر ۱۳۸۵ساعت 15:58  توسط سیدامین غضنفری  | 

سی دی درایو مجازی

اگه سی دی رایتر ندارید.
اگه دوست دارید بازیهای قفل دار رو  كپی كنید.
اگه میخواهید قبل از رایت سی دی از درست كپی شدنش مطمئن بشید.
لاست لرد بخوانید...

از شوخی بگذریم خیلی وقتها پیش اومده كه یك سی دی داشتیم كه احتمالا دلمون میخواسته برای یه مدتی پیشمون بمونه ولی باید به صاحبش بر میگردوندیم، به هزار و دو دلیل هم نمیتونستیم یك كپی از روش تهیه كنیم، توی این مواقع چیكار باید كرد؟

یك راه حل خیلی ساده استفاده از درایوهای سی دی رام مجازی است. یعنی چی؟
خوب شما یه برنامه كوچیك نصب میكنید، این برنامه میاد یه درایو سی دی رام مجازی به ویندوزتون اضافه میكنه.
بعد كافیه از روی سی دی كه دوست دارین یك Image تهیه كنید.
بعد اون Image رو به خورد برنامه سی دی رام مجازی بدین تا مثل یك سی دی واقعی كار كنه.

مزایای استفاده از سی دی مجازی:
اولن، دیگه به خود سی دی احتیاج نیست
دویومن، چون سی دی رو كپی كردین روی هارد، سرعت سی دی رام مجازی مثلا چیزی حدود 30 برابر سرعت سی دی رام میشه
سیومن، خیلی از سی دی های قفل دار رو میشه به این روش از روی هارد اجرا كرد، چون این سی دی رام مجازی امكان شبیه سازی قفلهای مختلف رو داره.

دریافت برنامه و نصب:
ایندفعه دیگه میخوام خلاصه بنویسم. آقا یك كلام برین به آدرس زیر «http://www.daemon-tools.cc»  و آخرین نسخه «Daemon Tool» رو دانلود كنید.

نصب برنامه:
نصبش خیلی سخته، كافیه روی فایل دانلود شده دابل كلیك كنید.

اجرا:
فوری و معمولا بدون ریست اجرا میشه و یك آیكون قرمز بیریخت میندازه داخل سینی سیستم (كنار ساعت)
كافیه روی آیكونش كلیك كنید. (Left Click) بعد فایل Image سی دی رو بهش بخورونید. حالا اگه برین توی My Computer یك سی دی رام دیگه میبیند كه داخلش همون سی دی هست كه Imageش رو باز كردین.

درست كردن Image از روی سی دی:
برای درست كردن Image File از روی یك سی دی داشتن برنامه‌ای مثل «CloneCD» یا «BlindReadWrite» یا «Alcohol 120%» یا هر برنامه‌ای كه بتونه «Image» بگیره لازمه. گرفتن Image هم مثل آب خوردنه. كافیه با یكی از این برنامه‌ها كه گفتم یك كم ور برین.

 http://www.lostlord.com/Post0498.pos

+ نوشته شده در  شنبه هشتم مهر ۱۳۸۵ساعت 10:57  توسط سیدامین غضنفری  | 

روش ذخيره سازي و رمزگذاري بر روي CD

در اين مقاله طولاني هزاران نكته اموزنده درون 32 سوال مطرح شده !! ( اين مقاله رو وقتي پيدا كردم يك ساعت خشكم زده بود داشتم ميخوندم . گفتم اينجا هم بزارم تا شما دوستان هم استفاده كنيد .. من كه خيلي نكات از اين مقاله ياد گرفتم ! ) براي راحتي شما سعي كردن تاپيك هاي مرتبط با هر قسمت از سوالات رو در پايين درج كنم تا راحت تر بتونيد به خواستتون برسيد . ) لذت ببريد .

1- اطلاعات چگونه ذخيره مي شود؟

در كتاب The Compact Disc Handbook از Ken pohlmann آمده است، رسانه هاي Write-once شبيه به ديسك هاي Play back-only ساخته مي شوند. همانند CD هاي معمولي، آنها از يك لايه بنيادين پلي كربنيك، يك لايه منعكس كننده و يك لايه محافظ استفاده مي كنند لايه ضبط كننده در بين لايه بنيادين و لايه منعكس كننده قرار دارد كه تركيبي از يك رنگ اصلي است... برخلاف CD هاي معمولي، يك تراك مارپيچي از قبل شيار دار شده، براي راهنمايي ليزر ضبط كننده در طول تراك مارپيچي استفاده مي شود، اين امر طراحي سخت افزاري recorder را آسان مي سازد و سازگاري ديسك را تضمين مي نمايد.

CD-R از بالا به پايين اينگونه لايه گذاري شده است:

--برچسب[ اختياري]
--پوشش ضد خش و يا قابل چاپ [ اختياري]
--لاك الكل عاري از اشعه فرابنفش
--لايه منعكس كننده
--رنگ پليمري ساختماني
--زير لايه پلي كربنيك

در CD هاي “ سبز” و ” طلايي” طلاي واقعي وجود دارد، اگر CD-R را رو به منبع نورنگاه داريد، باريكي آن آنقدر هست كه قابل رويت باشد. به خاطر داشته باشيد كه داده ها به سمت برچسب نزديكترند، تا سمتي كه پلاستيك شفاف قرار دارد و داده ها از آنجا خوانده مي شوند. اگر CD-R از پوشش فوقاني سختي برخوردار نباشد، همچون Infoguard ‌ Kodak ، خراشيدن سطح فوقاني بسيار ساده است و CD-R را به صورت غيرقابل مصرف در مي آورد.

يك ليزر در CD recorder يكسري سوراخ به نام ” چاله” در لايه رنگي ديسك ايجاد مي كند. فضاي بين اين چاله ها ” زمين ” خوانده مي شود. الگوي چاله ها و زمين ها اطلاعات را بر روي CD رمزگذاري مي كند و به آنها اجازه مي دهد تا روي CD player كامپيوتر بازيابي شوند.

ديسك ها از داخل ديسك به خارج نوشته مي شوند، با نگاه كردن به ديسكي از داخل ديسك به خارج نوشته مي شوند. با نگاه كردن به ديسكي كه آن را Write كرده ايد، مي توانيد به صحت اين مسئله بر روي يك CD-R پي ببريد، همچنان كه به سمت خارج پيش مي رويد اين تراك مارپيچ 22188 چرخش دورتادور CD به همراه 600 چرخش تراك در هر ميليمتر ايجاد مي كند. اگر مارپيچ ها را باز كنيد. طول آن به 5/3 مايل مي رسد.

ساختار يك CD-RW متفاوت است:

--برچسب [ اختياري]
--پوشش ضد خش و يا قابل چاپ [ اختياري]
--لاك الكل عاري از اشعه فرابنفش
--لايه منعكس كننده
--لايه عايق بالايي
--لايه ضبط كننده
--لايه عايق پاييني
--زير لايه پلي كربنيك

2- چگونه مي توان فهميد كه ديسك در چه فرمتي است؟

معمولا با نگاه كردن به بسته بندي و با خود ديسك مي توان به فرمت آن پي برد:

• ديسك هاي CD-DA داراي يك لوگو “ Compact Disc Digital Audio “ هستند.
• ديسك هاي CD+G شامل كلمات ”‌CDGraphics ” مي باشند.
• ديسك هاي CD-I داراي لوگو ” Compact Disc Digital Video و يا كلمات ”‌Video CD ” مي باشند.
Video CD با CD-Video فرق مي كند. CD-V يك فرمت آنالوگ است مانند Laser Disc و ويدئو قابل ديدن با درايو CD-ROM نيست.


3-محافظت در برابر كپي گرفتن چگونه كار مي كند؟

راه هاي متعددي وجود دارد. يك تكنيك ساده و معمولي افزايش طول چند فايل روي CD است، بگونه اي كه آنها با صدها مگابايت طول ظاهر شوند. اگر طول فايل را بسيار بزرگتر از آنچه كه واقعا هست در تصوير ديسك قرار دهيد، اين كار عملي است. در واقع اين فايل با بسياري از فايل هاي ديگر منطبق مي شود. تا جايي كه برنامه كاربردي از طول فايل آگاه است، نرم افزار بخوبي كار مي كند. اگر كاربر سعي كند فايل ها را روي ديسك سخت خود كپي نمايد، يا يك كپي ديسك به ديسك را صورت دهد، تلاش با شكست مواجه خواهد شد، زيرا CD چند گيگابايت از داده ها را نگاه مي دارد . يك راه حل عملي كه كنترل كافي بر روي recorder و نرم افزار master كننده دارد، نوشتن داده هاي ناقص در بخش ECC از سكتور داده هاست. سخت افزار استاندارد CD-ROM به طور خودكار خطاها را تصحيح مي كند و مجموعه هاي مختلفي از داده ها را بر روي ديسك مقصد مي نويسد. سپس reader ، كل سكتور را به عنوان داده هاي خام Load مي كند، بدون آنكه به تصحيح خطا بپردازد: حتي اگر نتواند داده هاي اصلي تصحيح نشده را بيابيد، اما مي داند كه يك نسخه تصحيح شده را مي خواند. در جايي كه مكانيزم درايو و ميان افزار بخوبي تعريف مي شوند، اين تنها چيز با دوام بر روي سيستم هاست، همچون كنسول هاي بازي.
يك روش نه چندان پيچيده ولي موثر فشرده سازي يك CD نقره ايي با داده هايي فراتر از آنچه كه يك CD ، 74 دقيقه اي مي تواند Write كند. بنابراين كپي كردن ديسك نياز به فضاهاي خالي خاصي دارد، براي جبران اين فضا، داده ها را جا به جا مي كند، ديسك را هك مي نمايد يا ديسك هاي نقره ايي را با داده هاي سرقت رفته فشرده سازي مي كند. اگر اين كار ادامه يابد ديسك روي برخي درايوها غيرقابل خواندن مي شود. يك فضاي خالي Overburn شده 80 دقيقه اي قادر به نگهداري هر مقدار اطلاعاتي است كه بتوانيد با اطمينان در يك ديسك بگنجانيد.
روش خانه هاي نرم افزاري PC ، از فاصله بين تراك هاي صوتي استفاده مي كند و علائم شاخص را در محل هاي غير منتظره باقي مي گذارد. اين ديسك ها قابل كپي گرفتن از طريق اكثر نرم افزارها نيستند و نسخه برداري از آنها روي درايوهايي كه از ضبط disc-at-once پشتيباني نمي كنند، ممكن است امكانپذير نباشد.
روش ديگر ،ديسك هاي غير استاندارد با تراك كوتاهتر از 4 ثانيه است. اكثر نرم افزارهاي ضبط كننده و در حقيقت برخي recorder ها، كپي ديسك با چنين تراكي را رد مي كنند، يا تلاش مي كنند آن را كپي نمايند ولي با شكست مواجه مي شوند. يك برنامه كاربردي محافظت شده وجود تراك مورد نظر و اندازه آن را كنترل مي كند. به هر حال برخي recorder ها ممكن است موفق شوند، بنابراين اين كار ساده ايي نيست. قرار دادن تراك هاي چندگانه داده ها در بين تراك هاي صوتي يك CD ، كپي كننده هاي ديسك را سر در گم خواهد كرد. گاهي اوقات كپي يك ديسك برچسب هاي Volume متفاوتي دارد. اين مسئله معمولا فقط در كپي هاي فايل به فايل روي مي دهد، نه كپي هاي تصوير ديسك، بنابراين كنترل نام ديسك به طور حاشيه اي مفيد است اما چندان موثر نيست، تغيير فهرست مطالب بگونه ايي كه ديسك بزرگتر از آنچه كه هست به نظر برسد، برخي از برنامه هاي كپي را متقاعد خواهد كرد كه ديسك منبع بسيار بزرگ است.
سيستم Laserlok از سايت http://www.diskxpress.com\ ادعا مي كند كه قادر است با كمترين هزينه از نسخه برداري غيرقانوني ديسك جلوگيري نمايد. Disk Guard ، يك ابتكار جديد است كه متعلق به TTR Technology مي باشد آنها ادعا مي كنند كه قادرند امضايي را بر روي CD هاي فشرده و CD-R ها است، اما بدون سخت افزار خاص قابل نسخه برداري نيست. يك برنامه مي تواند با كنترل كردن اين امضاء در جهت محافظت در برابر كپي گرفتن استفاده نمايد و در صورت عدم حضور امضاء از اجرا صرف نظر كند.

4- ديسك MultiSession چيست؟

يك Session ، يك سگمنت ضبط شده است كه ممكن است شامل يك يا چند تراك از هر نوعي باشد. الزامي وجود ندارد كه CD recorder كل Session را به يكباره Write كند، اما آخرين Session روي ديسك بايد بسته شود. قبل از آنكه يك CD صوتي استاندارد يا CD-ROM Player آن را تشخيص دهد. Session هاي اضافي مي توانند تا زماني كه * ديسك * بسته مي شود و يا اينكه فضاي خالي وجود نداشته باشد، اضافه گردند. MultiSession Writing ، اولين بار در ديسك هاي photo CD استفاده شد، كه اجازه مي داد تا تصويرهاي اضافي ضميمه گردند. امروزه، اغلب با ديسك هاي MultiSession پيوندي و گاهي اوقات هم براي ديسك هاي CD-Extra بكار مي رود. وقتي كه CD داده ها را در درايو CD-ROM خود قرار مي دهيد، سيستم عامل آخرين Session ديسك را مي يابد و دايركتوري را از آن مي خواند . اگر CD از نوع فرمت ISO-9660 باشد- ورودي هاي دايركتوري مي تواند هر فايلي را روي CD هدف قرار دهد بدون توجه به نوع Session اي كه در قالب آن نوشته شده است. اكثر برنامه هاي معروف تكثير كننده CD به شما اجازه مي دهند تا يك يا چند Session اخير را به Session اي كه تازه نوشته شده پيوند دهيد. اين امر موجب مي شود كه فايل هاي Session هاي قبلي بدون اشغال فضاي اضافي بر روي CD در آخرين Session ظاهر شوند. همچنين مي توانيد با قرار دادن نسخه جديد در اخرين Session بدون افزودن پيوند به نسخه قديمي تر ، نسخه جديد را در آخرين Session قرار دهيد.
در عوض، زماني كه يك CD صوتي را در CD Player معمولي قرار دهيد، تنها به اولين Session توجه مي شود. به همين دليل Write هاي MultiSession در مورد CD هاي صوتي كار نمي كنند، اما در صورت روي دادن چنين اتفاقي اين محدوديت به يك مزيت تبديل مي شود. اين محدوديت بدين معني نيست كه شما بايد كل CD صوتي را به يكباره Write كنيد. توجه داشته باشيد كه تركيب Session هاي (CD-ROM ) MODE-1 و ( CD-ROM\XA ) MODE-2 روي يك ديسك منفرد جايز نيست. شما مي توانيد چنين چيزي را ايجاد كنيد. اما تشخيص آن براي درايوهاي CD-ROM دشوار خواهد بود.

5- كانال هاي زيركد چه هستند؟

8 كانال زيركد وجود دارد ( P,Q,R,S,T,U,V,W ) روش دقيق رمزگذاري فراتر از گنجايش اين مقاله است، اما متذكر مي شويم كه داده ها به طور يكسان در سرتاسر CD توزيع مي شوند و هر كانال مي تواند حدود 4MB را نگاه دارد.
كانال زير كد Q را مي توان با recorder هاي JVC\Pinnacle كنترل كرد، اما ظاهرا زياد كاربرد ندارند. كانال زيركد Q ، شامل اطلاعات مفيدي است كه در اكثر recorder ها قابل خواندن و نوشتن هستند. منطقه داده هاي كاربر شامل 3 نوع داده زير كد- Q است: اطلاعات موقعيتي، عدد كاتالوگ رسانه ها و كد ISRC . فرم هاي ديگري براي فعال ساختن MultiSession بكار مي روند و TOC را شرح مي دهند. CD Player هاي صوتي از اطلاعات موقعيتي براي نشان دادن زمان جاري استفاده مي كنند و داراي اطلاعاتي در مورد شاخص و يا تراك هستند. زماني كه ضبط Disc-At-Once انجام مي دهيد، اين اطلاعات قابل كنترل هستند.
ISRC كه توسط صنعت ضبط استفاده مي شود، كشور مبدا ، مالك، سال انتشار و عدد سريال تراك ها را بيان مي كند و ممكن است در هر تراكي متفاوت باشد. ISRC اختياري است و بسياري از CD ها از آن استفاده نمي كنند. عدد كاتالوگ رسانه ها شبيه به ISRC است، اما در هر ديسك ثابت مي باشد. توجه داشته باشيد كه اينها با كدهاي UPC فرق مي كنند. كانال هاي زير كد R-W ، براي متن و گرافيك در برنامه هاي كاربردي خاص همچون CD+G ( W\graphics CD كه توسط Sega CD پشتيباني مي شوند) استفاده مي شوند. Philips كاربرد جديدي به نام ITTS را تدبير كرده است، اين كاربرد Player هاي كاملا مجهز را قادر مي سازد تا متن و گرافيك را روي ديسك هاي صوتي Red Book نمايش دهند. اخير ترين نتيجه اين تكنولوژي “ CD-Text ” است كه راهي را براي گنجاندن داده هاي ديسك و تراك بر روي يك CD صوتي استاندارد، فراهم مي سازد.


6- آيا فيلدهاي CD Identifier ( شناسه CD ) كاربرد وسيعي دارند؟

هم اكنون، تعداد سازندگاني كه از اين فيلدها استفاده مي كنند چندان زياد نيست و اينكه تمام دستگاه ها قادر به خواندن تمام فيلدها نيستند. برنامه هايي كه CD هاي صوتي را شناسايي مي كنند، به طور خودكار يك ID را بر مبناي كميت و طول تراك هاي صوتي محاسبه مي كنند.

7- سوزاندن يك CD-R چقدر طول مي كشد؟

اين زمان بستگي به آن دارد كه شما چه مقدار داده را مي خواهيد بسوزانيد و اينكه سرعت درايو شما چقدر است. سوزاندن 650MB داده حدود 74 دقيقه در 1X ، 37 دقيقه در 2X و 19 دقيقه در 4X ، زمان مي برد،اما شما بايد براي “Finalize ”‌كردن ديسك ، يك يا دو دقيقه اي را بيافزاييد. بخاطر داشته باشيد كه براي تك سرعته 150kb\ ، دو سرعته ثانيه 300kb\ و به همين ترتيب است. اگر شما نصف اين داده ها را داريد، سوزاندن در نصف اين زمان تمام خواهد شد.

8- تفاوت بين disc-at-once و Track-at-Once در چيست؟

دو روش اساسي براي Write كردن يك CD-R وجود دارد.(DAO ) Disc-At-Once ، كل CD را در يك مرحله و احتمالا تراك هاي چندگانه را Write مي كند. تمام سوزاندن بايد بدون وقفه كامل شود و امكان اضافه كردن اطلاعات بيشتر وجود ندارد. Track-At-Once ( TAO ) موجب مي شود تا Write كردن در جند مرحله صورت بگيرد. براي هر ديسك، يك حداقل طول تراك 300 بلاك و يك حداكثر 99 تراك و همچنين كمي سربار اضافي در رابطه با توقف و آغاز ليزر وجود دارد. از آنجايي كه براي هر تراك ليزر خاموش و روشن مي شود، reader چند بلاك به نام بلاك هاي run-out و run-in در بين تراك ها باقي مي گذارد اگر كار به درستي صورت بگيرد، بلاك ها خاموش و معمولا غيرقابل توجه خواهند بود. CD ها و تراك هايي كه با يكديگر اجرا مي شوند ” توقف”‌قابل توجهي را خواهند داشت. برخي از تركيبات نرم افزار و سخت افزار ممكن است در اين فاصله چيزهاي زائدي را بر جاي بگذارند، كه موجب كليك آزار دهنده در بين تراك ها مي گردد. برخي درايوها و يا بسته هاي نرم افزاري ممكن است به شما اجازه ندهد تا اندازه فاصله بين تراك هاي صوتي را هنگام ضبط كردن در مد Track-At-Once كنترل كنيد، بنابراين 2 ثانيه فاصله براي شما برجاي مي گذارد. برخي از recorder ها همچون philips CDD 2000 ، ضبط ” Session-at-once ” را مي پذيرند. اين امر كنترل disc-at-once بر روي فاصله هاي بين تراك ها را براي شما فراهم مي سازد و اجازه Write كردن در بيش از يك Session را به شما مي دهد. و اين در زماني كه ديسك هاي CD Extra را Write مي كنيد، مي تواند مفيد واقع شود. مواردي وجود دارد كه ضبط disc-at-once ضروري است. براي مثال، گاهي اوقات ممكن است بدون استفاده از مد disc-at-once ، ساختن كپي هاي پشتيبان يكسان از برخي از ديسك ها، مشكل يا غير ممكن باشد. همچنين برخي از دستگاه هاي master كننده CD ممكن است ديسك هايي كه در مد Track-at-once ضبط شده اند، را نپذيرد، زيرا فاصله بين تراك ها به صورت خطا به نمايش در خواهند آمد.

ضبط disc-at-once كنترل بيشتري را بر روي ايجاد ديسك، بخصوص CD هاي صوتي دارد، اما هميشه مناسب يا ضروري نيست. ايده خوبي است كه recorder اي بگيريد كه هم از ضبط disc-at-once هم از ضبط Track-at-once پشتيباني كند.

9- تفاوت هاي بين ضبط كردن از يك تصوير و on-the-fly ؟

بسياري از CD-R هايي كه بسته هاي نرم افزاري ايجاد مي كنند، امكان انتخاب بين ايجاد يك تصوير كامل از CD بر روي ديسك و انجام آنچه كه نوشتن به صورت “on-the-fly ” نام دارد، را به شما مي دهد. هر روش مزاياي مختص خود را دارد.
فايل هاي تصوير CD گاهي اوقات CD هاي مجازي يا VCD خوانده مي شوند. اينها كپي هاي كاملي از داده ها هستند، به طوري كه روي CD ظاهر خواهند شد و بنابراين لازم است كه درايو سخت شما فضاي كافي براي نگاه داشتن اين CD كامل را داشته باشد. زماني كه از فضاي خالي 74 دقيقه اي استفاده مي كنيد، اين مقدار مي تواند به اندازه 650MB براي CD-ROM يا MB 747 براي ديسك صوتي باشد. اگر شما داراي هر دو تراك صوتي و داده ها بر روي CD خود هستيد، يك تصوير فايل سيستم ISO-9660 براي تراك داده ها و يك يا چند تصوير 16-bit 44.1KHz با صداي استريو براي تراك هاي صوتي وجود دارد.
ضبط on-the-fly اغلب از يك ” تصوير مجازي ” استفاده مي كند كه در آن كليه فايلها آزمايش شده و Lead-out مي شوند، اما تنها مشخصات فايل ذخيره مي گردد نه داده ها . زماني كه Write,CD مي شود، محتواي فايل ها خوانده مي شوند. اين روش به فضاي كمتر درايو سخت نياز دارد و ممكن است در زمان صرفه جويي كند، اما خطر buffer underrun را افزايش مي دهد. با وجود نرم افزارهاي متعدد، انعطاف پذيري اين روش نيز بيشتر مي شود، بنابراين افزودن، حذف كردن و بهم آميختن فايل ها در يك تصوير مجازي آسانتر از يك تصوير طبيعي است. CD اي كه از يك فايل تصوير ايجاد مي شود با CD اي كه با ضبط on-the-fly ايجاد شده، يكسان است با اين فرض كه هر دو فايل هاي مشابه را در مكان هاي مشابهي قرار دهند. انتخاب بين اين دو به تمايل كاربر و ظرفيت سخت افزار بستگي دارد.


10- يك CD Player چگونه مي داند كه از تراك هاي داده ها جهش كند؟

براي هر تراك فلگ ها زير كد وجود دارد.
داده ها: اگر Set شود، تراك شامل داده ها مي گردد. در غير اين صورت تراك شامل audio است.
مجاز به كپي ديجيتال: كه توسط SCMS بكار مي رود.
4Audio كاناله: استاندارد 4audio,Red Book كاناله را مجاز مي داند، گرچه تعداد ديسك هايي كه از آن استفاده مي كنند بسيار اندك هستند.
Pre-Emphasis : در صورتي set مي شود كه audio با pre-emphasis ضبط شده باشد.
دو مورد آخر بندرت استفاده مي شوند.

11- چگونه CD-RW با CD-R مقايسه مي شود؟

CD-RW مخفف CD-ReWritable است. CD-RW به طور معمول CD-Erasable ) CD-E ) خوانده مي شود. تفاوت بين CD-RW و CD-R اينست كه ديسك هاي CD-RW را مي توان Erase كرد و دوباره Write نمود، در حالي كه ديسك هاي CD-R تنها يكبار Write مي شوند. غير از اين تفاوت ديسك هاي CD-RW از تكنولوژي تغيير فاز استفاده مي شوند. درايوهاي CD-RW درست مانند ديسك هاي CD-R استفاده مي شوند. درايوهاي CD-RW از تكنولوژي تغيير فاز استفاده مي كنند. بجاي ايجاد“ حباب ها” و تغيير شكل در لايه رنگ recording ، حالت مواد در لايه ضبط كننده ار فرم شفاف به فرم غيرشفاف تغيير مي كند. حالت هاي متفاوت داراي شاخص هاي انكساري متفاوت هستند و بنابراين به طور نوري قابل تشخيص اند.
اين ديسك ها نه تنها از طريق درايوهاي استاندارد CD-R ، قابل Write شدن نيستند، بلكه قابل خواندن از طريق اكثر CD reader ها قديمي تر هم نمي باشند. تمام درايوهاي CD-RW مي توانند در CD-R ها Write شوند و انتظار مي رود اكثر درايوهاي جديد CD-ROM از CD-RW پشتيباني كنند. CD Player هاي كمي قديمي تر و اكثر CD Player هاي جديد مي توانند ديسك هاي CD-RW را اداره كنند. اگر بخواهيد بر روي رسانه ها CD,CD-RW هاي صوتي ايجاد كنيد، مطمئن باشيد كه Player شما از عهده آنها بر خواهد آمد. براي يك درايو DVD ، خواندن ديسك هاي CD-RW بسيار گرانتر از CD-R هستند. اين مسئله در تصميم گيري هاي تجاري، خود يك عامل محسوب مي شود. در تعداد دفعاتي كه ديسك مي تواند Write شود، محدوديت وجود دارد ، اما تعدا اين دفعات نسبتا بالاست.

12- Finalizing ( پايان بخش) چه كاري انجام مي دهد؟

ديسكي كه شما مي توانيد داده ها را به آن بيافزاييد باز است. تمام داده ها در Session جاري نوشته مي شوند. زماني كه عمل Write كردن به پايان مي رسد، شما Session را مي بنديد. اگر بخواهيد يك ديسك MultiSession بسازيد، همزمان Session جديدي را باز مي كنيد. اگر Sessoin جديد را باز نكنيد، بعدا ديگر نمي توانيد Session اي را باز نماييد، بدين معني كه اضافه كردن داده هاي بيشتر به CD-R غيرممكن است. كل ديسك بسته مي شود. فرآيند تغيير يك Session از باز به بسته “Finalizing ” ، “ fixating ” يا فقط بستن Session خوانده مي شود. زماني كه آخرين Session را مي بنديد، شما ديسك را fixate,finalize و يا بسته ايد.
يك ديسك تك Ssession اي داراي 3 ناحيه اصلي است: Lead-in ، كه شامل فهرست مطالب (Table of contexts ) يا TOC است، ناحيه برنامه، به همراه تراك هاي صوتي و يا داده ها، و Lead-out ، كه هيچ چيز معناداري در خود ندارد. ناحيه Lead-in و Lead-out يك ديسك باز هنوز نوشته نشده است. اگر داده ها را در يك ديسك Write مي كنيد و Session را باز مي گذاريد- TOC كه محل تراك ها را به CD Player يا درايو CD-ROM مي گويد- در يك ناحيه مجزا به نام Program Memory Area يا PMA نوشته مي شود. CD recorder ها تنها وسايلي هستند كه PMA را مشاهده مي كنند، به همين دليل است كه شما نمي توانيد داده هاي خود را در يك Session باز بر روي دستگاه استاندارد Playback ببينيد. CD Player ها چگونه تراك صوتي را نخواهند يافت و درايوهاي CD-ROM تراك داده را نخواهند ديد. وقتي كه Session پايان يافت، TOC در ناحيه Lead-in نوشته مي شود و موجب مي گردد دستگاه هاي ديگر ديسك را تشخيص دهند.
اگر Session جاري را ببنديد و Session جديدي را باز كنيد، Lead-in,Session بسته شده شامل پيوندي به Session, Lead-in بعدي خواهد بود. CD Player سيستم استريو يا ماشين شما درباره پيوند يك Lead-in بعدي چيزي نمي داند، بنابراين تنها مي تواند تراك ها را در اولين Session ببيند. درايو CD-ROM شما ديسك هاي Multi Session را بسته به ظرفيتش وآنچه سيستم عامل مي گويد مي شناسد مگر آنكه شكسته يا خيلي قديمي باشد و به راحتي اولين Session و آخرين Session هاي ما بين آنها را باز مي گرداند. برخي درايوها CD-ROM ، بخصوص مدل هاي خاص NEC ، Session هاي باز هستند و زماني كه سعي مي كنند تا Lead-in را از Session اي كه هنوز باز است بخوانند، اشكال تراشي مي كنند. آنها در هر Session ، زنجيره پيوندها را در Lead-in ها دنبال مي كنند، اما زماني كه به آخرين Session مي رسند، نمي توانند يك TOC معتبر بيابد و دچار سردرگمي مي شوند. اگرچه اين درايوها از Multi-Session پشتيباني مي كنند، اما قبل از آنكه آنها ديسك را با موفقيت بخوانند، لازم است آخرين Session بسته باشد. خوشبختانه اكثر درايوها به اين صورت رفتار نمي كنند. اگر از ضبط disc-at-once استفاده مي كنيد، Lead-in در آغاز اين فرايند نوشته مي شود، زيرا محتويات TOC زودتر شناحته مي شوند. با وجود اكثر recorder ها، هيچ راهي براي تشخيص اينكه آيا نياز به افزودن Session اضافي هست يا خير وجود ندارد، بنابراين ايجاد يك ديسك MultiSession با ضبط DAO معمولا امكان پذير نيست. اگر از ويندوز 95 و يا NT استفاده مي كنيد، ويژگي (AIN ) CD-R.Auto Insert Notification را به محض اينكه TOC نوشته شد، مي يابد. اين امر معمولا فرآيند Write كردن را با شكست مواجه مي كند. اكثر بسته هاي نرم افزارهاي ضبط CD به همين دليل به طور خودكار AIN را غيرفعال مي كنند. در مد Track-at-once ، فرايند Write كردن در هنگام پايان يافتن با شكست مواجه مي شود. در مد disk-at-once ، اين فرايند در ابتداي فرايند Write كردن دچار مشكل مي شود. در هر دو مورد آزمون Write كردن موفقيت اميز است، زيرا TOC در مرحله آزمايشي نوشته نمي شود.
ديسك هاي Packet-Written از همين قوانين با توجه به باز و بسته بودن Session ها پيروي مي كنند، به همين دليل قبل از آنكه روي يك درايو CD-ROM خوانده شوند بايد پايان بپذيرند.


13-MultiRead به چه معناست؟

لوگر MultiRead نشان مي دهد كه يك CD يا Player DVD مي تواند تمام فرمت هاي موجود CD را شامل CD-ROM ، CD-DA و CD-RW بخواند. وجود اين لوگر در يك درايو CD به اين معني نيست كه درايو مي تواند DVD را بخواند.

14- اگر عمل ضبط كردن با شكست مواجه شد،آيا ديسك قابل استفاده است؟

اين مسئله به آنچه كه ضبط شده و چگونگي ضبط شدن آن بستگي دارد. اگر اين خرابي در هنگام Write كردن Lead-in باشد، يعني قبل از آنكه هيچ داده ايي نوشته شود، احتمالا ديسك قابل استفاده نيست. درايوهاي Sony داراي امكان ترميم ديسك هستند كه Session جاري را مي بندند و اين اجازه را به شما مي دهند تا داده هاي اضافي تماس با ديسكي كه بخشي از آن نوشته شده سرباز مي زنند.
اگر خرابي ها در هنگام پايان يافتن ديسك روي دهند، ممكن است فايل تصحيح باشند. گاهي اوقات TOC قبل از خراب شدن نوشته مي شود و ديسك مي تواند همان گونه كه هست استفاده شود. گاهي اوقات مي توانيد از امكان Finalize disc از منوي برنامه استفاده كنيد كه اين ترفند را انجام مي دهد. مواقع ديگر recorder از مواجه شدن با ديسكي كه بخشي از آن پايان يافته سرباز مي زند و شما دچار مشكل مي شويد . خرابي هايي كه در اواسط Write كردن يك CD-ROM رخ مي دهند احتمالا ارزش اظمينان كردن ندارند. بخشي از داده ها آنجا خواهند بود و بخشي ديگر خير. دايركتوري ديسك ممكن فايل هاي بيشتري از آنچه كه واقعا وجود دارند را نشان دهد و شما تا زماني كه آنها را نخوانيد، نخواهبد فهميد كه كداميك از انها واقعا وجود دارند.
CD هاي صوتي كه در مد disk-at-once ضبط شده اند، موارد خاصي هستند. از آنجايي كه TOC از قسمت جلو نوشته مي شود، ديسك در يك CD Player استاندارد قابل خواندن است، حتي اگر فرآيند Write كردن تمام نشده باشد. شما مي توانيد Track ها را تا جايي كه ضبط كردن دچار مشكل مي شود، اجرا كنيد.

15-چرا recorder ها در ابتداي تراك هاي صوتي بايت هاي 00 را قرار مي دهند؟

اين پديده براي كاربراني كه سعي مي كنند صورت ديجيتالي را از يك CD-R استخراج كنند،آشناست. با وجود چند صد بايت 0 كه در جلو قرار گرفته شده، نيتجه كپي گرفتن از يك CD صوتي اغلب يك كپي دقيق از داده هاي صوتي اصلي است. از انجايي كه اين نشان دهنده افزايش شايد 1/100 ام ثانيه سكوت در آغاز ديسك است، اما در واقع قابل توجه نيست.
عدد واقعي بايت ها به آرامي از ديسكي به ديسك ديگر درج مي شود، اما يك recorder به طور معمول تقريبا همان عدد را درج مي كند. اين عدد معمولا كمتر از يك سكتور است. طبق اظهارات يك مهندس از Yamaha ، علت اين مشكل، عدم همگام سازي بين داده هاي صوتي وكانال هاي زيركد مي باشد. مشكلاتي نظير جريان داده ها كه يافتن آغاز يك بلاك را در هنگام خواندن دشوار مي سازد، نوشتن داده ها و شناسايي اطلاعات را نيز در همگام سازي دشوار مي سازد. طبق گفته اين مهندس، عدم تغيير ميان افزار يا درايو الكترونيكي مي تواند در حل مشكل موثر باشد. ايجاد كپي از كپي هاي CD هاي صوتي، در يك فاصله بتدريج بزرگتر صورت مي گيرد، اما احتمالا حتي پس از چندين نسل غير قابل توجه مي باشد.


16- چه تعداد تراك و چه تعداد فايل مي توان داشت؟

شما مي توانيد بالاتر از 99 تراك داشته باشيد. زيرا عدد تراك به صورت يك عدد دو رقمي اعشاري كه با “01 ” آغاز مي شود ذخيره مي گردد و تجاوز از آن هم امكان پذير نيست.
ماكزيمم تعداد فايل ها بستگي به فايل سيستمي دارد كه شما استفاده مي كنيد. در ISO-9660 شما محدوديت تعداد فايل نخواهيد داشت. در عمل DOS و ويندوز با ديسك به عنوان يك فايل سيستم FAT16 رفتار خواهند كرد، بنابراين تعداد فايل ها به حدود 65000 فايل محدود مي شود.


17- آيا SCMS مانع از كپي گرفتن مي شود؟

SCMS همان Serial Copy Management System است. هدف اين است كه به مشتريان اجازه داده شود تا بتوانند يكي كپي از روي اصل بگيرند، اما نه يك كپي از روي كپي ديگر. رسانه هاي ضبط آنالوگ همچون كاست هاي صوتي و نوار ويدئويي VHS ، با هر كپي تنزل كيفيتي پيدا مي كنند. رسانه هاي ديجيتالي نيز تا حدودي از اين خسارت نسلي رنج مي برند، بنابراين صنعت ضبط ويژگي را مي افزايد كه داراي تاثير شبكه اي اين چنيني باشد.
در صورتي كه از تجهيزات صوتي در حد مصرف كننده استفاده مي كنيد،SCMS شما را تحت تاثير قرار خواهد داد. تجهيزات و recorder هاي حرفه اي كه به كامپيوتر شما وصل هستند، محدود نمي شوند. سيستم با رمزگذاري كار مي كنيد، بدون توجه به اينكه آيا موارد محافظت مي شوند يا نه اينكه آيا ديسك مورد نظر ديسك اصلي است يا خير. رمزگذاري تنها با يك بيت خاموش و يا روشن و يا اينكه با متناوب ساختن هر 5 قاب صورت مي گيرد. مقدار به صورت زير كنترل مي شود:

• مواد محافظت نشده: اجازه كپي گرفتن وجود دارد. داده هاي نوشته شده نيز بدون محافظت شدن علامت گذاري مي شوند.
• مواد محافظت شده،ديسك اصلي: اجازه كپي گرفتن وجود دارد. داده هاي نوشته شده به عنوان يك كپي شناخته مي شوند.
• مواد محافظت شده ،دو نسخه اي: اجازه كپي گرفتن وجود ندارد.

سخت افزارهاي ” SCMS Stripper ” ابتدا در ارتباط با بسته DAT استفاده مي شد كه بيت هاي SCMS را از يك ارتباط S\PDIF بيرون مي آورد. مي توان با تبديل صوت به فرمت آنالوگ يا خارج كردن آن از اين فرمت،آن را پاك كرد ولي باز هم كيفيت كاهش خواهد يافت. اگر از يك CD recorder صوتي مصرف كننده استفاده مي كنيد، SCMS مانع از اين مي شود كه از كپي هاي مواد محافظت شده كپي تهيه كنيد. ولي مانع از آن نمي شود كه از ديسك اصلي كه خريداري نموده ايد و يا از ديسك هاي محافظت نشده،يك كپي بگيريد.


18- آيا عدد سريال روي ديسك توسط recorder ثبت مي شود؟

به طور معمول،خير. اما ظاهرا برخي CD recorder هاي صوتي جديدتر يك عدد سريال را مي نويسند.


19- چگونه Filename هاي طولاني را به روي يك ديسك بياوريم؟

روش هاي مختلفي براي اين كار وجود دارد كه اكثر آنها تنها با برخي سيستم عامل ها كار مي كنند براي جزئيات بيشتر به سايت http://www.adaptec.com\tools\compatibility\cdercfilename.html مراجعه كنيد. آوردن نام فايلهايي با حروف تركيب بزرگ و كوچك بر روي يك ديسك نيز مشكلي مشابه است. سوزاندن يك ديسك ISO-9660 با نام فايلهايي با حروف كوچك پيشنهاد نمي شود،زيرا برخي سيستم ها قادر به دستيابي به اين فايل ها نيستند حتي اگر اين فايل ها در Listing دايركتوري آمده باشند. ”mkhybrid ” و نسخه هاي اخير ”mkisofs ” به ترتيب قادرند CD هايي ايجاد كنيد كه هر دو پسوند Joliet و Rock Ridge را شامل مي شوند.

1-19- ISO-9660
Levell ISO-9660 نام هايي را تعريف مي كند، كه با قرارداد 3+8 رعايت كنند،نام هايي كه كاربران MS-DOS سال هاست ازآن رنج مي برند: 8 كاراكتر براي نام، يك نقطه، به همراه 3 كاراكتر براي نوع فايل كه همگي با حروف بزرگ مي آيند. تنها كاراكترهاي مجاز Z تا A ،9 تا 0 ، ،.، و ،-، مي باشند. يك عدد نسخه فايل نيز وجود دارد كه با ،؛، از نام فايل جدا مي گردد و معمولا هم ناديده گرفته مي شود. فايل ها بايد محدوده پيوسته اي از سكتورها را اشغال كنند. اين موجب مي شود تا فايل با يك بلاك آغازين و يك شماره مشخص گردد . ماكزيمم عمق دايركتوري 8 است.
ISO-9660 2 Level موجب انعطاف پذيري بيشتري در نام فايل ها مي شود، اما در برخي سيستم ها قابل استفاده نيست،بخصوص MS-DOS .

Level 3 ISO-9660 فايل هاي ناپيوسته را مجاز مي داند و در صورتي كه فايل در بسته هاي چندگانه با نرم افزار Packet writing نوشته شده باشد، مفيد واقع مي شود. برخي برنامه هاي ايجاد CD به شما اجازه مي دهند تا انتخاب كنيد كه CD شما چقدر مطابق با استاندارد ISO-9660 باشد. براي مثال Easy-CD-Pro95 مي تواند نام فايل هايي كه مطابق با ISO-9660 هستند محدود كند يا مجموعه كامل نام فايل هاي معتبر MS-DOS را بپذيرد. مجموع مشخصات ISO-9660 لازم مي داند كه تمام فايل ها در ابتدا با دايركتوري به ترتيب حروف الفبا نمايش داده شوند، بدون توجه به اينكه چگونه در CD-ROM ضبط شده اند. شما نمي توانيد فايل ها را بر روي ديسك مرتب كنيد، زيرا ISO-9660 reader آنها را قبل از نمايش مرتب مي كند.

2-19 – Rock Ridge
پسوندهاي Rock Ridge در ISO-9660 ، روشي را براي نام فايل هاي تركيبي طولاني همچون UNIX و پيوندهاي سمبليك تعريف مي كنند تا پشتيباني شوند.
از آنجايي كه اين هنوز يك فايل سيستم ISO-9660 است، فايل ها مي توانند توسط ماشين هايي كه از Rock Ridge پشتيباني نمي كنند نيز خوانده شوند، آنها فقط فرم طولاني نام ها را نمي بينند. سيستم هاي UNIX و Rock Ridge پشتيباني مي كنند. Windows,DOS و Mac تاكنون از ان پشتيباني نمي كردند. كپي هاي استاندارد Rock Ridge و System Use Sharing Protocol را مي توان در سايت ftp:\\ftp.ymi.com\pub\rockridge\ يافت.

3-19- HFS
HFS همان Hierarchical File System است كه توسط مكينتاش بكار مي رود. HFS بجاي فايل سيستم ISO-9660 بكار مي رود و ديسك را در سيستم هايي كه از HFS پشتيباني نمي كنند، قابل استفاده مي سازد.
هم اكنون، سيستم هايي كه مي توانند CD-ROM هاي HFS را بخوانند از اين قرارند: مكينتاش،Amiga كامپيوترهاي شخصي كه Linux يا OS\2 را اجرا مي كنند، Apple llgs و ماشين هاي SGL كه Irix را اجرا مي كنند . مولفان بسته هاي نرم افزاري مكينتاش و ويندوز اجازه مي دهند تا ايجاد CD هاي هيبريد به همراه هر دو فايل سيستم ISO-9660 و HFS باشند. Apple برخي از پسوندهاي ISO-9660 را تعريف كرده است كه به فايل هاي مكينتاش اجازه مي دهند تا با انواع فايلها و Creator ها در CD-ROM هاي ISO-9660 وجود داشته باشند.

4-19- Joliet
مايكروسافت استاندارد خود را با نام joliet ايجاد كرده است. Joliet هم اكنون از جانب ويندوز 95 و ويندوز NT پشتيباني مي شود. زماني كه از ويندوز 95 بر روي يك CD-R پشتيبان تهيه مي كنيد، اين استاندارد مفيد واقع مي شود. چرا كه ديسك هنوز به صورت ISO-960 قابل خواندن است اما نام فايلهاي طولاني را تحت ويندوز 95 نشان مي دهد. حدود نام فايلهاي 64,JOLIET كاراكتر است.
مجموعه مشخصات را مي توانيد در سايت: http://www.ms4music.com\devl\dvjoliet.html بيابيد. نسخه هاي اخير Linux از پشتيباني Joliet برخوردارند. نسخه هاي قديمي تر به patch نياز دارند، براي اطلاع از جزييات بيشتر به سايت زير مراجعه كنيد:
http://www-plateau.cs.berkeley.edu\people\chaffee\joliet.html براي Patch كردن پشتيباني Joliet در OS\2 به سايت زير برويد:
http://service.software.ibm.com\os2ddpak\html\miscellb\os2warp\updatedc\index.html برخي درايوهاي Creative CD-ROM با CD-ROM هايي كه داراي نام فايلهاي Jolit هستند مشكل دارند. بنابراين ممكن است شما به يك كپي روز شده Sbided95.exe نياز داشته باشيد كه در سايت http://www.ctlsg.creaf.com\wwwnew\tech\ftp\ftp-cd.html موجود است.

5-19- Romeo
نرم افزار Easy-CD Pro متعلق به Adaptec ، اجازه مي دهد ديسك ها در فرمت Romeo ايجاد شوند. اين مسئله به واقع هرگز درك نشد.

6-19- ISO\IEC 13346, ISO\IEC 13490
اينها استانداردهاي جديد هستند كه مي خواهند جايگزين ISO-9660 شوند. مجموعه مشخصات فايل سيستم UDF براساس ISO\IEC است.

20- چگونه مي توان ديسك CD-I را در يك كامپيوتر شخصي به كار برد؟

پاسخ كوتاه اينكه: شما قادر به انجام اين كار نيستيد مگر انكه يك برد افزودني CD-I داشته باشيد، حتي اگر يك CD-reader سازگار با استانداردCD-I داشته باشيد، هنوز در راه شما چند مانع وجود دارد. فايل سيستم بكار رفته ISO-9660 نيست، و Cdi-Player ها بر مبناي يك 680*0 CPU هستند و داراي سخت افزار خاصي براي ويدئو و audio مي باشند.

پاسخ بلند اينكه: اين بستگي به نوع ديسك و منظور شما از استفاده دارد. ديسك هاي Photo CD و Video CD ، ديسك هاي “ Bridge Formal ” CD-ROM\XA هستند كه در CD-I player ها همانند كامپيوترها و player هاي اختصاصي اجرا مي شوند. اينها از سيستم فايل ISO-9660 استفاده مي كنند و قابل خواندن با نرم افزار photo CD موجود و player هاي MPEG-1 مي باشند.
ديسك هاي Digital Video از philips كه قبل از ژوئن 1994 ساخته شده اند در فرمت CD-I هستند، نه فرمت Video CD . اگر درايو CD-ROM شما از خواندن هاي سكتور خام 2352 بيتي پشتيباني مي كند، اين امكان وجود دارد تا تراك ها را از يك ديسك با فرمت Green Book بيرون بكشيد و داده هاي صوتي يا MPEG ويدئو را استخراج نماييد. VCD Power Player از CyberLink ( http://www.cyberlink.com.tw\ ) مي تواند فيلم هاي CD-I را مستقيما خارج از يك ديسك Green Book اجرا نمايد.

21- چگونه مي توان عناوين ديسك و تراك را از يك CD صوتي استخراج كرد؟

CD هاي معمولي Red Book شامل اين اطلاعات نيستند. CD Player هاي صوتي نرم افزاري نظير آنهايي كه توسط Adaptec يا مايكروسافت عرضه شده، شما را ملزم مي سازد تا اين اطلاعات را تايپ كنيد كه بعد اين اطلاعات در يك بانك اطلاعاتي روي درايو سخت شما ذخيره مي شود. اين ديسك ها از طريق محاسبه امضايي كه بر مبناي افست هاي تراك و ديگر فيلدهاست شناخته مي شوند. http://www.cddb.com\ به عنوان بانك اطلاعاتي اينترنتي اطلاعات CD عمل مي كند.
فرمت هاي جديدتر همچون CD Extra ، لازم مي دانند كه اين اطلاعات به CD اضافه گردد. برخي CD Player هاي جديد با عنوان ”CD-Text Ready ”‌تبليغ مي شوند. اين CD Player ها از داده هاي CD-Text Ready ” تبليغ مي شوند. اين CD Player ها از داده هاي CD-Text كه در كانال هاي زيركد P-W نهفته شده اند براي نشان دادن داده هاي عنوان ديسك و تراك استفاده مي كنند.

22- چگونه مي توان بيش از 74 دقيقه Audio يا MB 650 از داده ها را Writ كرد؟

CD-R ها يك تراك مارپيچ از پيش فرم يافته دارند و آدرس هاي سكتور در رسانه هاي CD-R ، hard-coded شده اند، بنابراين هيچگونه انعطاف پذيري وجود ندارد. هر ديسك يك مقدار از پيش تعيين شده از داده ها را نگاه مي دارد.
اكثر ديسك ها كمي بيشتر از 74 دقيقه را نگاه مي دارند. اين مقدار بستگي به مارك ديسك ، نوع ديسك و شايد حتي recorder مورد استفاده دارد. در برخي موقعيت ها مي توانيد از ظرفيت ذكر شده ديسك تجاوز كنيد. از آنجايي كه CD ها در يك مارپيچ Write مي شوند،مقدرا داده هايي كه مي توانيد به ديسك بدهيد به اين بستگي دارد كه اين شيارها چقدر نزديك بهم در فضا جاي گرفته اند. يك CD دارد كه اين شيارها چقدر نزديك بهم در فضا جاي گرفته اند. يك CD صوتي استاندارد Red Book يا CD-ROM Yellow Book طوري طراحي شده كه حداكثر 74 دقيقه از داده ها را Write مي كند. با استفاده از patch تنگ تر تراك روي شيار مارپيچ در glassmaster ،سازندگان مي توانند داده هاي بيشتري را روي ديسك قرار دهند. از نظر تئوري اين كار مي تواند استفاده از اين ديسك ها را براي برخي CD reader ها دشوارتر سازد. CD-R 80 دقيقه اي نيز وجود دارد، اما داراي قيمت بالايي هستند و ممكن است در تمام سيستم ها كار نكنند. برخي منابع مي گويند كه طولاني ترين CD-R ممكن به دليل روش رمزگذاري آخرين زمان آغاز Lead-out ، 79 دقيقه و 59 ثانيه با طول بلاك 74 مي باشد، اما برخي recorder ها ممكن است حتي مقادير بزرگتري را بپذيرند.
امتحان كردن، ساده ترين روش براي جاي دادن اطلاعات بيشتر بر روي CD نيست. در مورد CD هاي صوتي شما مي توانيد يك يا دو تراك را كه خيلي مورد توجه شما نيستند،حذف كنيد. در مورد CD داده ها ممكن است بتوانيد برخي تصاوير و يا داده هاي تكراري را حذف نماييد.
با استفاده از عملكرد”Speed ” از Sound Forge يا Cool Edit مي توان سرعت استخراج فايل هاي WAV را تا 3 % بالا برد. احتمالا نتيجه اين كار بهتر است و عمل Write كردن در 77 دقيقه صورت مي گيرد. اگر داراي يك ضبط mono هستيد، مي توانيد با ضبط كردن نصب صدا روي تراك چپ و نصف ديگر روي تراك راست، طول CD را دو برابر كنيد. صدا به صورت دو فايل mono ضبط خواهد شد و سپس در يك فايل استريو مجزا با يك ويراستار صدا شبيه Cool Edit ادغام مي شود (با 96 Cool Edite : اولين تك فايل را Load كنيد. از ”Convert Semple Type ” براي تبديل به Stereo استفاده نماييد. تراك راست و Delete Seletion را انتخاب نماييد و از Mix paste براي Load كردن تراك راست از دومين فايل استفاده كنيد يا فقط دومين كپي از Cool Edit را با تراك ديگر اجرا نماييد و از فرمان هاي Copy و Paste استفاده كنيد.) شخصي كه CD را اجرا مي كند نياز دارد تا براي انتخاب تراك چپ يا راست از يك “ توازن” استفاده نمايد. مسئله اي كه در رابطه با اين روش وجود دارد اينست كه ماركرهاي تراك براي هر دو تراك بكار مي روند، بنابراين ايجاد دستيابي تصادفي به بخش هاي خاص نياز به مهارت دارد.

23- آيا CD-R 80 دقيقه اي كارايي خوبي دارند؟

در كل اينكه آنها خوب كار مي كنند. گزارشات حاصله از افرادي كه از CD-ROM هاي 80 دقيقه اي استفاده كرده اند، نشان مي دهد كه سازگاري آن با درايوهاي مختلف CD-ROM بسيار خوب است. به هر حال گفته هاي زير را كه از جانب نمايندگي TDK است بخاطر بسپاريد:
“ CD-R80 يك محصول خاص است كه توسط TDK توليد شده تا نيازهاي برنامه كاربردي توليدكنندگان نرم افزار و استوديوهاي موسيقي را بر آورده سازد. براي رسيدن به 80 دقيقه زمان ضبط آن، Pitch تراك و ميزان تغيير سرعت اسكن كردن بايد به حداقل برسد، تا حاشيه خطا بين درايو و رسانه كاهش يابد. اين به معني سازگاري محدود بين برخي CD-Recorder ها و CD-ROM Recorder هاست. اگر قصد استفاده از اين مدت زمان ضبط را داريد، لطفا با سازنده سخت افزار خود اين موضوع را كنترل نماييد. استفاده از CD-R80 ، خطري است كه از جانب خود فرو پذيرفته مي شود و هيچ ضمانتي از جانب TDK وجود ندارد.” اينكه استفاده از ديسك هاي 80 دقيقه اي بهتر است يا ” Overburn ” كردن، اين موضوعي است كه بحث هاي بسياري را برانگيخته است. هر دوي اينها در درايوهاي مختلف CD-ROM مشكلاتي را به همراه دارند و تمام recorder ها قادر به اجراي يكي و يا ديگري نيستند. اگر از درايو سخت خود پشتيبان تهيه مي كنيد يا داده هاي با ارزش را Write مي نماييد. از هيچيك از انها اتفاده نكنيد. به سراغ همان CD-R 74 دقيقه اي برويد و تا‌ آنجايي كه مجاز هستيد ضبط كنيد.

24- چگونه مي توان ظرفيت ديسك را افزايش داد (Overburn كردن) ؟

ظرفيت يك ديسك طوري برآورده مي شود كه فضاي كافي براي نگاه داشتن حداقل 74 دقيقه از داده هاي صوتي Red Book و 90 ثانيه خاموشي ديجيتالي را داشته باشد. اين منطقه خاموشي “Lead-out ” نام دارد و به گونه اي افزوده مي شود كه يك CD Player مي فهمد كه به انتهاي ديسك رسيده است بخصوص زماني كه به سرعت جلو مي رود. وقتي كه يك برنامه ضبط،ظرفيت دقيق ديسك را به شما مي گويد، اين شامل منطقه اي كه براي Lead-out رزرو شده نمي شود. با نصب درست و البته پذيرفتن خرابي هاي Write كردن مي توانيد داده هايي را در اين منطقه رزرو شده و احتمالا در چند بلوك پس از انتهاي ان قرار دهيد. اين اغلب به “ Overburn ” كردن يك ديسك باز مي گردد. برخي مارك ها به اندازه 78 دقيقه از داده ها را نگاه مي دارند، اما اين اندازه از نوعي ديگر متفاوت است.
البته شما به يك recorder درست و يك نرم افزار مناسب نيز نيازمنديد. Teac CD-R55S ،Plextor PX-R412C ، Yamaha 4xx\4xxx و Memorex\Dysan CRW-1622 براي Write كردن موفق ديسك هاي صوتي بسيار طولاني بكار برده مي شوند.
به نظر نمي رسد دستگاه هاي اخير HP,Philips و Ricoh تمايلي به انجام اين كار داشته باشند. در مورد Panasonic هم مطمئن نيستم. بازبيني ميان افزار ممكن است حائز اهميت باشد. Recorder اي كه قادر به انجام اين نوع Write كردن نيست، صفحه راهنما را رد مي كند. براي Write كردن چنين ديسكي،لازم است از برنامه اي استفاده نماييد كه ظرفيت مجاز ديسك را كنترل نمي نمايد. Easy CD Creator ، براي جلوگيري از اشتباه شما اجازه نمي دهد تا بيش از آنچه كه مجاز هستيد، Write كنيد. CDRWIN به شما هشدار مي دهد كه Write كردن ممكن است با شكست مواجه شود، اما به هر حال به شما اجازه مي دهد تا به كار ادامه دهيد. Nero ( Expert Features ) مزيتي دارد به نام ” enable oversize ” كه اجازه Write كردن طولاني تر را مي دهد. مجموعه بزرگي از تراك هاي صويت را جمع آوري مي كند و Write كردن را آغاز مي نمايد. بتدريج recorder سعي مي كند پس از انتهاي ديسك را Write كند و فرآيند Write كردن با شكست مواجه خواهد شد. حال ديسك را نشان مي دهد، اجرا نماييد. زماني كه موسيقي پايان مي يابد، زمان را يادداشت كنيد. اين ظرفيت مطلق ديسك است. اكثر و يا تمام CD Player زمان كامل ديسك را زماني كه ابتدا ديسك را در آنها قرار مي دهيد، نشان مي دهند، اين مقدار مشخص مي كند كه شما چقدر مجاز به Write كردن هستيد، نه اينكه در واقع چقدر Write شده است. يك راه مطمئن براي تعيين ” ظرفيت فراتر” بدون Write كردن ديسك وجود دارد، اما منطقي است كه بپذيريم كه ظرفيت يك ديسك در يك جعبه 10 تايي، نماينده بقيه است. بايد امكان Write كردن يك CD-ROM به همان روش Write كردن يك CD صوتي وجود داشته باشد، اما فضا بايد به گونه ايي محاسبه شود كه خرابي در Write كردن زماني رخ دهد كه Write-Lead-out شده باشند، در غير اين صورت، فايل هايي كه بايد بر روي ديسك باشند، به واقع وجود نخواهند داشت. ضبط كردن در مد DAO ممكن است براي اطمينان از اينكه Write-Lead-out شده است، مفيد باشد. بدون فهرست مطالب، ديسك بلا استفاده است. به هر حال احتمال دارد كه شما بتوانيد ديسك را حتي بعد از خرابي در Write كردن، پايان دهيد. بسته به ديسك و Player شما ممكن است دريافتن تراك هايي كه نزديك به پايان ديسك هستند، دچار مشكل شويد. همچنين CD Player شما وقتي كه به انتهاي ديسك مي رسد، ممكن است رفتار عجيب و غريبي داشته باشد. آن بخش از سطح ديسك كه پس از انتهاي منطقه رزرو شده براي Lead out است احتمالا قابل اطمينان نيست. تلاش براي استفاده بيش از 90 ثانيه فراتر از ظرفيت ديسك مي تواند مشكل ساز باشد.

25- چگونه مي توان به Session هاي مختلف يك Multi-Session CD دست يافت؟

MS-DOS به شما اجازه مي دهد تا اولين Session داده ها را ببينيد. Wine 95 معمولا اجازه مي دهد كه آخرين Session داده ها را ببينيد. Session Sleector متعلق به Ahead و MultiMounter متعلق به Ahead اجازه مي دهند تا هر Session اين را كه مي خواهيد انتخاب نماييد.
برخي نرم افزارهاي توليد CD در هر Session ، فهرست مطالب را به طور كامل Write مي كند، كه برخي از آنها به فايل هاي Session قبلي باز مي گردد و به شكل يك پشتيبان هستند ( اين در مورد ديسك هاي ISO-9660 كار مي كند، اما در مورد HFS اينگونه نيست. به هر حال اين مسئله آن چنان كه به نظر مي رسد رنج آور نيست، زيرا مكينتاش به شما اجازه مي دهد تا تمام Session ها را به صورت Volume هاي مجزا Mount كنيد.)
Easy-CD Pro متعلق به Adaptec مي گذارد تا با ايجاد كردن يك Session جديد، محتواي Session هاي قبلي را تركيب كنيد.


26- چگونه مي توان يك CD راه انداز ( Bootable CD ) ساخت؟

از نظر ميكنتاش اين كار ساده است. در صورتي كه CD داراي فلدر سيستم راه انداز باشد، يك CD راه انداز است. به نرم افزار ضبط بگوييد كه مي خواهيد يك CD راه انداز ايجاد كنيد، اين معمولا شامل كليك كردن يك كادر انتخاب قبل از سوزاندن اولين Session مي باشد. سپس فلدر راه انداز سيستم را بر روي ديسك كپي نماييد. يك راه ساده براي ايجاد فلدر مناسب سيستم آغاز كردن (Launch ) نصب ساز (installer ) سيستم است به آن بگوييد كه مي خواهيد يك نصب ”Custom ” انجام دهيد، امكان “Universal System ” را انتخب نماييد و سپس ان را روي Volume منبع CD نصب كنيد.
پايين نگاه داشتن كليد“C ” در هنگام راه اندازي موجب مي شود تا مكينتاش از درايو داخلي CD-ROM راه اندازي شود. متناوبا، پانل كنترل “ Startup Disk “ به شما اجازه مي دهد تا يك CD-ROM انتخاب نماييد.
BIOS يا كارت SCSI در برخي ماشين ها، راه اندازي را از CDROM پشتيباني مي كنند، اما در برخي ماشين هاي قديمي تر، اين كار امكان پذير نيست. Phoenix براي انجام چنين كاري استاندارد EI Torito را ايجاد كرده است. CDR Publisher مي تواند براي كامپيوترهاي شخصي و CD,UNIX هاي راه انداز بسازد.
Adaptec Easy Creator,Win on CD 3.0 و CDR WIN نيز مي توانند براي كامپيوترهاي شخصي CD هاي راه انداز ايجاد نمايد. هنگام راه اندازي كامپيوتر شخصي، ممكن است لازم باشد تا ترتيب راه اندازي كامپيوتر شخصي، ممكن است لازم باشد تا ترتيب راه اندازي در BIOS از “C و A “ به ” C و SCSI و A ” تغيير دهيد و رابط SCSI را پيكربندي كنيد تا از CD راه اندازي شود.

27- چگونه آنلاين CD را تغيير دهيم؟ autorun ويندوز چگونه كار مي كند؟

زماني كه يك CD براي ويندوز آماده مي كنيد،فايلي به نام ” autorun.inf ” را با ورودي هايي كه شبيه به اينها هستند:
[autorun]
open=filename.exe
icon=someicon.ico
در دايركتوري ريشه قرار دهيد. وقتي كه CD در يك درايو با auto-insert notification فعال شده قرار مي گيرد. با آيكن خاصي به نمايش در خواهد آمد و برنامه نامگذاري شده آغاز خواهد شد. به اين مثال كمي پيچيده توجه كنيد:

[autorun]
open=setup.exe\i
icon=setup.exe.1
shell\configure=&configure…
shell\configure\command=setup.exe\c
shell\install=&install…
shell\install\command=setup.exe\i
shell\readme=&Read Me
shell\readme\commend=notepad help\readme.txt
sheel\help=&Help
shell\help\command=winhlp32help\helpfile.help

با در نظر گرفتن خط به خط اين مثال اينگونه استنباط مي شود كه:
• فرمان Autoplay پيش فرض “Setup\i “‌خواهد بود.
• آيكن icon#1,CD در Setup.exe خواهد بود.
• 4 فرمان به منوي rightclick pop-up اضافه خواهد شد:
“Configure… “
كه “Setup\c ” را اجرا مي كند.
“Install… “
كه “Setup\i ” را اجرا مي كند .
“Read Me ”
كه براي نشان دادن “readme.txt ”، notepad.exe را آغاز مي كند.
“Help ”
كه با امكان help ويندوز 95 يك helpfile را نشان مي دهد.
شما بايد بتوانيد با استفاده از فرمان ”Start ” يك صفحه وب را باز كنيد،براي مثال:

[autroun]
open=start index.htm
براي اطلاعات بيشتر به سايت هاي زير مراجعه كنيد:
http://www.microsoft.com\win32dev\uiguide\uigui276.htm
http:\\www.gui.com.au\avdf\oct95\samp-autoplay.htm
برنامه اي كه به شما اجازه مي دهد تا autoplay را بدون سوزاندن يك CD آزمايش كنيد:
http://www.connect.net\gstrope\autoteest.htm
(در واقع اگر شما فلدري را در يك حرف درايو SUBST كنيد، ويژگي autorun در ويندوز 95 درايو جديد را اسكن مي كند. براي مثال،”SUBST J:\goodies\New CD ” اين تكنيك نيز براي آزمايش CD-ROM اي كه آماده كرده ايد مفيد است.)
برنامه هاي كاربردي قابل پيكربندي autorun (آغاز كننده ها و منوها) در سايت هاي زير موجودند:
http://www.powerup.com.au\~calyapso\index.htm
http://www.phdcc.com\helpindex\sheIIRun.htm
http://www.mediachance.com\
http://www.pgd.dk\

28- چگونه مي توان مطمئن شد كه داده ها به درستي Write شده اند؟

ساده ترين راه مقايسه كپي با اصل است. اگر ديسك از يك فايل تصوير ISO-9660 سوزانده شده باشد،برنامه هايي شبيه Easy-CD Pro 95 مقايسه اي از ديسك با اصل آن خواهند داشت. راه ديگر مقايسه فايل به فايل است. برنامه هايي كه CRC ها را در روي فايل ها محاسبه و سپس آنها را مقايسه مي كنند .(يعني از نظر وجود ويروس كنترل مي نمايند) كار خواهند كرد. راه ديگري استفاده از يوتيليتي “diff ” UNIX است كه (به همراه بسيار ديگر از يوتيليتي هاي مشابه ) براي Win 95 در سايت http://www.readkotler.com موجود مي باشد. در صورتي كه محتواي C:\MyData را بر روي يك CD-R در E:\ كپي كرده ايد، از فرمان
Diff-g-r C:\MyData E:
استفاده كنيد: فلگ “-g ” به آن مي گويد كه در صورت متفاوت بودن فايل ها گزارش دهد، اما تفاوت ها را نشان ندهد و فلگ “-r “ مي گويد تا به طور بازگشتي در دايركتوري ها نزول كند. امكانات ديگري نيز وجود دارد. يوتيليتي به نام “treediff ” در آرشيوهاي (http://www.simtel.com\archive\index.htm ) ممكن است مفيد باشد.
http://www.funduce.com\directory-toolkit.htm داراي يك برنامه نرم افزار عمومي به همراه ويژگي هاي مربوطه است.
http://www.araxis.com\ داراي كپي ارزشيابي از Pmdiff است كه در مورد ويندوز و OS\2 موجود مي باشد. شما مي توانيد “FileSync ” را از سايت http://fileware.co.uk\ بدست بياوريد. همچنين مي توانيد WinDiff مايكروسافت را كه متفاوت از برنامه هاي ذكر شده قبلي است از سايت
ftp:\\ftp.microsoft.com\services\technet\office95\wind.exe ، download نماييد و از نام فايلهاي طولاني نيز مطلع شويد. اينها را مي توان روي Win95CD در tools\reskit\file نيز يافت.


29- چگونه مي توان يك CD-ROM را با 3GB داده بر روي آن كپي كرد؟

اين كار عملي نيست. به واقع CD داراي فضا جهت اين مقدار داده نمي باشد. برخي از ناشران CD زماني كه Spot مشابه روي ديسك را چندين بار فايل هاي منطبق ارجاع مي دهند. از ترفند استفاده مي كنند. اگر يك كپي فايل از ديسك بر روي درايو سخت خود انجام مي دهيد، نتيجه پاياني چندين كپي از بلاك هاي مشابه و داده هايي بيشتر از آنچه است كه مي تواند روي يك CD-ROM قرار بگيرد. Video CD ها اغلب داراي فايل هاي منحصر به فرد است كه 700MB يا بيشتر مي باشند.
در اين مواقع، آنها واقعا به اين بزرگي هستند. آنها در يك فرمت خاص نوشته مي شوند كه به خاطر فضاي بيشتر تصحيح خطا را از قلم مي اندازد. در مورد داده هاي ويدئويي اين بخوبي كار مي كند، اما در مورد داده هاي معمولي ويدئويي اين بخوبي كار مي كند، اما در مورد داده هاي معمولي قطعا توصيه نمي شود. اگر مي خواهيد نسخه ديگري از يك CD-ROM تهيه كنيد،هم بايد از برنامه اي كه به همين منظور است استفاده نماييد. (CD Copier از SNAPSHOT,Adaptec از Jeff Arnold و غيره) و هم اينكه تراك داده ها را به عنوان يك تصوير مجازي ISO-9660 استخراج كنيد. برخي نرم افزارها در مواجه باCD هاي پيچيده نسبت به بقيه تواناترند، در صورتي كه نوع خاصي از CD را در نظر داريد. بايد توانايي هاي نرم افزار را قبل از اقدام به خريد كنترل كنيد.

30- “buffer Underrun ” يعني چه؟

فرآيند Write كردن CD نمي تواند در اواسط Session متوقف شود. براي اينكه چنين اتفاقي روي ندهد، سازندگان CD recorder ها يك بافر Write را كه معمولا KB 512 يا MB 1 است در درايو قرار مي دهند. داده هايي كه از درايو سخت،نوار يا CD ديگر خوانده مي شوند در بافر ذخيره مي گردند و زماني كه recorder به آنها نياز داشت بيرون كشيده مي شوند. اگر recorder به داده هاي بافر Write نياز داشت و اين داده ها در آنجا موجود نبودند،به اين beffer underrun گفته مي شود. ديسك همچنان مي چرخد، اما داده ايي براي Write كردن وجود ندارد،بنابراين فرآيند ضبط كردن عقيم مي ماند. شما مي توانيد با بستن اين Session و شروع Session ديگر،از ديسك با درايوهاي CD-ROM MultiSession استفاده نماييد با اين فرض كه فضاي كافي روي CD وجود دارد و اين فرض كرد كه نرم افزار Pre-Mastering نمي خواهد ديسك را براي شما به پايان برساند. به طور خلاصه براي جلوگيري از بافر underburn اين كارها توصيه مي شوند:

• از يك درايو سخت،سريع و سازگار با AV استفاده كنيد. اكثر درايوهايي كه امروزه به فروش مي رسند در همين دسته قرار مي گيرند. شما نياز به درايو بهينه سازي شده AV نداريد.
• با سرعت پايين ضبط كنيد. وقتي كه در 9X ضبط مي كنيد، خالي كردن بافر بيشتر طول مي كشد.
• در هنگام ضبط كردن، كار ديگري با كامپيوتر انجام ندهيد، از سرويس دهنده فايل ضبط نكنيد.
• HD خود را يك تكه كنيد، بخصوص اگر ضبط On-the-fly را انجام مي دهيد.
• به جاي استفاده از on-the-fly از فايل تصوير ISO ضبط كنيد.
• بسته به Setup شما،قرار دادن recorder و درايو سخت روي كنترل هاي جداگانه SCSI ممكن است لازم باشد.
•CD-R خود را خنك نگاه داريد. گاهي اوقات هنگامي كه درايوها بسيار گرم شوند خراب مي گردند.
همچنين مراقب برنامه هايي همچون ضد ويروس ها كه موجب هوشياري مي گردد،تنظيمات حافظه مجازي كه موجب تعويض مي گردند، محافظ صفحه نمايش كه هنگام فرآيند ايجاد CD فعال مي گردند، فعاليت غيرمعمول شبكه و زمينه اي كه از داده ها يا فاكس ها download مي شوند،باشيد. يك راه كنترل كردن،اجراي HD defragmenter در ويندوز 95 است.

يوتيليتي به نام ”Find ” كه در Microsoft Office است گاهي اوقات درايوهاي سخت شما را راه اندازي و اسكن مي كند. ممكن است غيرفعال كردن اين يوتيليتي با حذف ميانبر در فلدر Windows\Start Menu\programs\Startup ضروري باشد. اگر از ويندوز استفاده مي كنيد، Sub-Session ها را روي تنظيمات Auto-Insert Notification و VCACHE ببينيد.
http://www.adaptec.com.\support\fags\bufunder.html داراي مجموعه جامعي از اطلاعات buffer underrurn است.
http://www.adaptec.com\support\configuration\cdrec.html داراي مطالب جالب براي كاربران با CD-R هاي متصل به كارت هاي Adaptec SCSI است.

31- (AIN (Auto-Insert Notification ويندوز چيست؟

اكثر نرم افزارهاي ضبط كننده كه بر مبناي ويندوز هستند توصيه به خاموش كردن Auto-Insert Notification مي كند. در صورتي كه Auto-Insert Notification روشن باشد،مي تواند با Session هاي بسته تداخل پيدا كند و يا اينكه فقط ديسك ها را در درايو قرار دهد. شما مي توانيد با باز كردن آيكن“ System ” در Control penel و انتخاب ”Device Manager ” آن را غيرفعال كنيد. براي هر item تحت CD,ROM ،device را انتخاب كنيد،روي tab ” Setting ” كليك نماييد و مطمئن شويد كه كادر كنترل “Auto Insert Notification ” uncheck شده است.
در صورتي كه از WinNT استفاده مي كنيد، مي توانيد با برنامه موجود ”TweakUI ” در PowertToys يا با تغيير كليد registry با Regedit32 ،(غير فعال =0 ،فعال=1) Auto-Insert Notification را خاموش كنيد:
HKEY-LOCAL-
MACHINE\SYSTEM\Current Control Set\Services\Cdrom\Autorun
اگر نرم افزار شما به طور خودكار AIN را خاموش مي كند و شما نمي فهميد كه چگونه آن را روشن كنيد،برنامه TweakUI مي تواند كمك كننده باشد.
تنظيمات ”Paranoia ” را كنترل نماييد (اگر احتمالا نصب Power Toys از تنظيم آيكن هاي بر نيامد،“Rebuild Icons ” را از منوي “Repair ” انتخاب كنيد).
Sidebar : مشكلي كه در رابطه با Auto-Insert Notification وجود دارد اين است كه گهگاه تلاش مي كند تا يك ديسك معتبر در CD recorder بيابد. يك ديسك خالي براي ويندوز خيلي جالب نيست. بنابراين هيچ اتفاقي رخ نمي دهد. وقتي كه فهرست مطالب در ديسك نوشته مي شود، ناگهان جالب مي شود و اگر Autorun يا Autoplay فعال باشند. با تلاش ويندوز فعاليت هاي كافي جهت خواندن ديسكي كه Write كردن آن با شكست مواجه شده صورت مي گيرد. از آنجايي كه تنها CD ها با داده هاي واقعي نوشته شده بر روي آنها تحت تاثير قرار مي گيرند. Write كردن آزمايشي دچار اشكال نمي شود. اين بسيار نااميد كننده است كه در Write كردن آزمايشي 100% موفقيت و در Write كردن واقعي 100% شكست را داشته باشيم. با ضبط disc-at-once ،اين فرآيند در همان ابتداي آغاز كار بي نتيجه مي ماند و احتمالا يك ديسك خالي ولي بلا استفاده را بر جاي خواهد گذاشت.
با ضبط Track-at-once ،اين خرابي در ضبط در انتهاي ديسك روي خواهد داد و شما ممكن است بتوانيد ديسك را به پايان برسانيد،CD هاي صوتي به احتمال زياد خوب كار مي كنند حتي اگر در انتهاي فرآيند Write كردن متوقف گردند.
مهم: در صورتي كه براي ويندوز از Direct CD استفاده مي كنيد،AIN بايد روشن باشد،در غير اين صورت بعضي چيزها خوب كار نخواهند كرد. آشكارترين مد خرابي اين است كه Filename هاي طولاني نشان داده نشوند،اما برخي گزارشات نشان داده اند كه داده هاي روي ديسك مي توانند به خوبي Trash شوند.
در صورتي كه همچنان از يك برنامه Write كردن قراردادي استفاده مي كنيد، اين مسئله مي تواند سودمند باشد، مگر اينكه برنامه كاربردي در مورد خاموش كردن AIN قبل از Write كردن موافق باشد. برنامه هاي كاربردي اخير ويندوز كه توسط Adaptec به فروش مي رسد (Easy CD Creator ) به طور خودكار Auto Insert Notification را در هنگام نياز غيرفعال و بعد از آن مجددا فعال مي سازد.

32- نرم افزار Write كردن بسته ها چيست؟

Packet Writing يا Write كردن بسته ها روش Write كردن كل تراك يا ديسك است. در ضبط Track-at-once حداكثر 99 تراك در هر ديسك، حداقل طول تراك 300 بلاك و يك سربار اضافي 150 بلاك براي Pregap,run-out,run-in و Linking وجود دارد. Write كردن بسته ها اجازه مي دهد تا تنها با 7 بلاك از سربار در هر بار Write كردن(4 بلاك براي run-in ،2 بلاك براي run-out و 1 بلاك براي Link ،)چندين Write در هر تراك صورت بگيرد.
بنابراين اين امكان وجود دارد تا بسته هايي را كه اندازه آنها كاملا متناسب با بافر CD recorder است،Write نمود،در نتيجه خطر buffer underruns مي تواند حذف شود، در مورد Write كردن بسته ها مشكلاتي وجود دارد كه اكثر آنها به واسطه ناتواني درايوهاي قديمي تر CD-ROM در اداره فاصله هاي بين بسته هاست.
درايوهاي CD-ROM در صورتي كه در فاصله خوانده شوند مي توانند ايجاد سردرگمي كند،در برخي مدل ها، با بهينه سازي هاي read-ahead مشكل پيچيده مي گردد. در Write كردن بسته ها دو فلسفه اساسي وجود دارد،اندازه ثابت و اندازه متغير. در بسته هايي با اندازه ثابت، CD recorder داده ها را هر زمان كه داراي يك بسته كامل باشند،Write مي كند.
تمام بسته هاي يك تراك بايد يك اندازه باشند. در صورتي كه درايو CD-ROM زودتر بداند كه فاصله ها در كجا هستند،جهش از روي فاصله هاي بين بسته ها نسبتا براي آن آسانتر است. در بسته هايي با اندازه متغير،درايو CD-ROM نمي تواند موقعيت فاصله ها را زودتر تشخيص دهد. باقرار دادن فايل سيستم در مسيري كه درايو هرگز سعي نكند كه از فاصله ها بخواند،مي توان اين مشكل را حل كرد. راه ديگر قرار دادن فايل كامل در يك بسته مجزا است،اما اگر اندازه فايل متجاوز از اندازه بافر CD recorder,Write باشد،خطر buffer underruns باز مي گردد. يك راه ديگر نوشتن فايل در چندين بخش است،اما فايل سيستم Level 1 ISO-9660 كه از جانب اكثر سيستم عامل ها پشتيباني مي شود،از اين روش پشتيباني نمي كند.
با جايگزين كردن ”redirector ” با redirector ي كه Level 3 ISO-9660 را پشتيباني مي كند،مسئله حل مي شود.
فايل هاي موجود در ديسك هايي كه بصورت بسته اي نوشته شده اند معمولا درفايل سيستم UDF ذخيره مي شوند. زماني كه Session بسته مي شود- زماني كه ديسك فقط بايد در CD recorder قابل خواندن باشد- برخي اجرا يك فايل سيستم ISO-9660 را به صورت پوشش در اطراف ديسك قرار مي دهند تا فايل ها بدون UDF reader قابل دستيابي بر روي سيستم ها باشند. وقتي كه Direct CD متعلق به ويندوز براي بستن ديسكي در فرمت ISO-9660 از فايل ها multi-extent Level 3 استفاده مي كند پشتيباني از Level 3 ISO-9660 احتمالا در OS هاي آتي افزوده خواهد شد،اما هم اكنون تقسيم كردن چنين ديسك هايي در بين دستگاه هايي كه Win 95\NT را اجرا نمي كنند،دشوار است. Direct CD متعلق به مكينتاش ديسك را در فرمت UDF باقي مي گذارد،بنابراين خواندن ديسك ها نياز به يك درايور UDF دارد. (اگر Direct CD داريد،لازم به download كردن جداگانه درايورها نيست،تنها زماني به آنها نياز داريد كه نرم افزار Packet-Writing نداشته باشيد و بخواهيد ديسك هايي را كه ديگران ايجاد كرده اند،بخوانيد.) Write كردن يك CD-R با بسته ها كندتر از Write كردن با نرم افزار استاندارد Premastering است. CD هاي صوتي را نمي توان با بسته ها Write كرد.
برخي CD recorder ها ممكن است تنها بتوانند 99 بسته را Write كنند،زيرا recorder بايد قدرت ليزر را قبل از Write كردن بسنجد و تنها 99 فضاي خالي براي انجام Write هاي آزمايشي وجود دارد. دستگاه هايي كه بر اساس مكانيزم هاي Sony 92OS\94OS\96OS ،Philips CDD 2000\CDD 2006 ، JVC XR-W2010 ،Ricoh MP-6200 و Yamaha CDR-400 هستند قادر به ضبط بسته مي باشند (اين ليست كامل نيست و موارد ديگري نيز وجود دارند). براي مرور از فهرست نرم افزارهاي Packet Writing به سايت زير مراجعه كنيد:
http://www,emediapro.net\MayEm\starrett5.html

منبع: مجله رايانه شماره: 133 برگرفته از iritn

مطالب مرتبط :
اشنايي با CD Player - CD- CDRom- CD-R- CD-RW و چگونگي كاركرد هركدام ..
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=20107
==============++=================
آشنايي كامل با نحوه ساختن CD Bootable با نرم افزار Nero v 6.0
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=450
==============++=================
آموزش نرم افزار Clone CD
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=2682
===============++=================
قفل هاي CD ها چگونه كار مي كردند و كار مي كنند...؟
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=503
==============++=================
آموزش كامل اجراي فيلم-بازي-موزيك بدون استفاده از CD ؟
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=221
==============++=================
چگونگی رایت بر روی Cd های سوخته !
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=10062
===============++================
یک روش فوق العاده برای تعمیر Vcd های خراب
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=15956
==============++=================
آشنايي با فايلهاي AUTORUN.INF
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=10824
==============++=================
چگونگي ساختن autoran
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=2681
==============++=================
آرشيو مطالب مطرح شده درباره درايوهاي ذخيره سازي CD,DVD,HDD و غيره
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=2655
==============++=================
انتخاب بهترين سي دي و سي دي رايتر و حواشي آن - CD
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=3655
+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم مرداد ۱۳۸۵ساعت 14:54  توسط سیدامین غضنفری  |